Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi Açıldı

3.11.2022
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi Açıldı

Cumhuriyetimizin 100'üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi” Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda açıldı.

 

Türk Futbol Tarihi ile alakalı tamamı orijinal objelerin ilk defa bir araya getirildiği sergide, futbol tarihi ile alakalı arşiv belgeleri, takımlar adına yazılmış ilk marşlar, futbolcularımızın giydiği formalar, futbol takımlarının geçmişe ait tüzükleri, müsabakalar esnasında çekilmiş fotoğraflar ve daha birçok obje kronolojik bir şekilde sergileniyor. Osmanlı Devlet Arşivlerinden futbol ile ilgili bulunabilen ilk resmî belgelerin orijinallerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün imzaladığı Fenerbahçe ve Karşıyaka Kulüplerinin anı defterleri gibi pek çok eşsiz obje bulunuyor.

 

Futbolseverlerin dikkatini Türk Futboluna çekmek, özellikle gençleri ülkemiz futbolunun kökleriyle buluşturmak ve onlara futbolun kardeşlik olduğunu vurgulamak amacı taşıyan serginin açılışında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Erdoğan, "Futbolun insan fıtratında var olan o görsel zevkini ve rekabet duygusunu tatmin ederken dostluk iklimini de güçlendirecek her adımı bizzat destekliyorum." dedi. Serginin, 19. yüzyıldan bugüne Türk futbolunun serencamını erişilebilen sembolleriyle beğeniye sunduğunu ifade etti. Sayın Erdoğan, "Bu sergide, Millî Takımımızın dünya üçüncülüğünü, yurt dışında ülkemizi gururla temsil eden kulüplerimizin başarılarını gösteren malzemeler var. Bir asırdır ay yıldızlı formayı giyen, hafızamızda unutulmayacak hatıralar bırakan futbolcularımızla ilgili eşyalar, resimler var. Kısacası Türk futbolu adına ülkemizde ne varsa hepsi burada." diye konuştu. Futbolun kardeşlik olduğu vurgusu üzerinde durdu.

 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarının ardından kıymetli katılımcılarla birlikte sergiyi gezdi. Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi 2 Nisan 2023 tarihine kadar ziyaretçiye açık olacaktır.