Ses ve Görüntü Kütüphanesi


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Kuralları  >  Ses ve Görüntü Kütüphanesi

1.Ses ve Görüntü Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00 – 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
2.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
4.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
5.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
6.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
7.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
8.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
9.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
10.Kütüphanedeki dijital odalarda bulunan dokunmatik ekranlardan sadece TRT’nin sağladığı dizi, film, çizgi film, belgesel ve canlı TV yayınına erişilebilmektedir.
11.Ses ve Görüntü Kütüphanesindeki dijital oda ve bireysel çalışma odalarında bulunan ekranlara, ses ve görüntü kaynaklarına ve bölümde bulunan eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
12.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde bulunan materyallerin (CD, DVD vb.) kütüphane binası dışına çıkarılması yasaktır.
13.Okuyucular Kütüphanede bulunan ekranlardan şahsi kulaklıklarıyla ya da bankolardan ödünç işlemi ile alacakları kulaklıklar ile faydalanmaktadırlar.
14.Okuyucu hesabına ödünç verilerek kullanılan kulaklıklar, çalışma bitiminde banko görevlisine hesaptan iade alınması için teslim edilir.
15.Bireysel çalışma odaları rezervasyonla kullanılmaktadır.
16.Bireysel odalarımız Oda Rezervasyon Sistemi ile çalışmaktadır ve çift kişilik kullanımı yasaktır.
17.Kullanılan materyallerin Telif Hakları kopyalanması yasaktır.
18.CD/DVD'lerin Ses ve Görüntü Kütüphanesinde kullanılması, başka kütüphane/salona götürülmemesi gerekmektedir.