Sergiler


Ana Sayfa  >  Etkinlikler  >  Sergiler

 

Mürekkebin İzi: Yazma Eserler Sergisi

 

 

 

"Mürekkebin İzi Yazma Eserler Sergisi" hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Sergimiz Medine’de, Kahire’de, Şam’da, Bağdat’ta, Buhara’da, Semerkand’da, Horasan’da, Konya’da, Bursa’da, İstanbul’da ve dünyanın pek çok farklı köşesinde üretilmiş kültür, sanat ve bilim faaliyetlerinin ürünü olan eserlerin en kıymetli örneklerini sunmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ile yapılan bu sergi ile birlikte insanlığın ortak değer ve mirası hâline gelen bu nadide eserleri korumayı, tanıtmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflemekteyiz. Mürekkebin İzi adlı sergiyi ziyaret edecek kültür ve sanat meraklılarını Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanemizde bekliyoruz.

 

 

 

Mûcebince Amel Oluna: Hatt-ı Hümayunlar Sergisi

 

 

 

“Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Hatt-ı Hümayunlar padişahlara ait el yazıları olması yönüyle kültür tarihi açısından ilk elden verilerdir. Bu çalışmalar dönemin padişahlarının devlet yönetimine, o dönemdeki önemli olaylara bakış açılarını yansıtan en önemli eserlerdir. “Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” isimli sergimizde, Kanuni Sultan Süleyman’dan son padişah Vahdettin’e kadar 8 ferman, 9 berat, 6 defter ve 93 adet hatt-ı hümayun yer almaktadır.

 

Devlet Arşivleri Başkanlığımızın hazırladığı bu sergi ile asırlardır süre gelen devlet yönetimimizin görüldüğü en nadide halkalarından Hattı-ı Hümayunları ilk defa bu denli geniş bir şekilde halkın önüne sunulmaktadır.“Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” adlı sergiyi ziyaret edecek kültür ve tarih meraklılarını Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanemizde bekliyoruz.

 

 

 

 

Sergi Salonları Hakkında Genel Bilgi

 

 

Selçuklu Müze ve Sergi Salonu, Kütüphanenin -2. katında olup 897 m²lik alanda hizmet vermektedir. Sahip olduğu geniş alanı ve yüksek aydınlatmaları ile tüm sanatsal faaliyetlere uygun olarak tasarlanmıştır.

Anadolu Salonu, Kütüphanenin -2. katında olup 600 m² lik alanda hizmet vermektedir. Sahip olduğu geniş alanı çok amaçlı etkinlikler (toplantı, sergi, vb.) için tasarlanmıştır.