Sergiler


Ana Sayfa   >  Etkinlikler  >  Sergiler

 

Milli Mücadele Sergisi: “Hakimiyet Milletindir.”

 

 

 

"Milli Mücadele Sergisi: “Hakimiyet Milletindir.” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Milli Mücadele Sergisi, tarihte eşine az rastlanır mücadelelerden olan İstiklal Harbine ve akabinde ilan edilen Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden özel eserler seçkisinden oluşmaktadır. Milli mücadelenin, askeri, siyasi, diplomatik boyutları yanında kültüre ve gündelik hayata yansıyan yönleri ortaya konmuştur. Cumhuriyetimizin 97. yılı vesilesiyle, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergi, on bir kurum ve dört özel arşivin katkıları ile hazırlanmıştır.

 

"Cumhuriyetin 97. Yılında Milli Mücadele Sergisi Hakimiyet Milletindir" adlı esere buradan erişebilirsiniz.

 

 

Milli Mücadele Sergisi Sanal Tur için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi Halide Edip Adıvar Sultanahmet Mitingi Konuşmasını dinlemek için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi Kahraman Çocuklar videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi Namazgâh Tepesi videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi İstiklal Marşı videosunu dinlemek için tıklayınız.

 

 

 

Mürekkebin İzi: Yazma Eserler Sergisi

 

 

 

"Mürekkebin İzi Yazma Eserler Sergisi" hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Sergimiz Medine’de, Kahire’de, Şam’da, Bağdat’ta, Buhara’da, Semerkand’da, Horasan’da, Konya’da, Bursa’da, İstanbul’da ve dünyanın pek çok farklı köşesinde üretilmiş kültür, sanat ve bilim faaliyetlerinin ürünü olan eserlerin en kıymetli örneklerini sunmaktadır.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ile yapılan bu sergi ile birlikte insanlığın ortak değer ve mirası hâline gelen bu nadide eserleri korumayı, tanıtmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflemekteyiz.

 

 

 

Mûcebince Amel Oluna: Hatt-ı Hümayunlar Sergisi

 

 

 

“Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Hatt-ı Hümayunlar padişahlara ait el yazıları olması yönüyle kültür tarihi açısından ilk elden verilerdir. Bu çalışmalar dönemin padişahlarının devlet yönetimine, o dönemdeki önemli olaylara bakış açılarını yansıtan en önemli eserlerdir. “Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” isimli sergimizde, Kanuni Sultan Süleyman’dan son padişah Vahdettin’e kadar 8 ferman, 9 berat, 6 defter ve 93 adet hatt-ı hümayun yer almaktadır.

 

Devlet Arşivleri Başkanlığımızın hazırladığı bu sergi ile asırlardır süre gelen devlet yönetimimizin görüldüğü en nadide halkalarından Hattı-ı Hümayunları ilk defa bu denli geniş bir şekilde halkın önüne sunulmaktadır.