Sergiler


Ana Sayfa   >  Etkinlikler  >  Sergiler

 

Selanik’ten Anıtkabir’e Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sergisi

 

 

 

 

Vefatının 84. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri çerçevesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğinden cenazesinin Anıtkabir’e nakledildiği 10 Kasım 1953 tarihine kadarki süreci kapsayan 133 fotoğrafın sergileneceği “Selanik’ten Anıtkabir’e Gazi Mustafa Kemal Atatürk” Sergisini 10-30 Kasım tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Davet Kabul Salonunda ziyaret edebilirsiniz.


 

 

 

 

Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi

 

 

 

 

Cumhuriyetimizin 100'üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi” Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda 2 Kasım Çarşamba günü açıldı. Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisinde futbol tarihi ile alakalı arşiv belgeleri, takımlar adına yazılmış ilk marşlar, futbolcularımızın giydiği formalar, futbol takımlarının geçmişe ait tüzükleri, müsabakalar esnasında çekilmiş fotoğraflar ve daha birçok obje kronolojik bir şekilde sergilenmektedir. Osmanlı Devlet Arşivlerinden futbol ile ilgili bulunabilen ilk resmî belgelerin orijinallerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün imzaladığı Fenerbahçe ve Karşıyaka Kulüplerinin anı defterleri gibi pek çok eşsiz obje bulunmaktadır. Türk Millî Futbol Takımı’nın başarılarını gösteren diplomalar ve farklı objelerle birlikte, birçok futbol kulübüne ait ulusal ve uluslararası kupalarda bu sergide bulunmaktadır. Yine futbol tarihinde önemli ve ilginç olarak nitelenebilecek yarım kupalarda bu alanda sergilenmektedir. Sergimizi 2 Kasım 2022-2 Nisan 2023 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda ziyaret edebilirsiniz.

 

 


 

 

Sıfır Noktası Sergi

 

 

 

 

Sanatçı Deniz Sağdıç’ın toplanan atık malzemeleri yorumlayıp sanat eserine dönüştürdüğü “0” Sıfır Noktası Sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde açılıyor. Deniz Sağdıç, plastik kutuları, çöp poşetlerini, kablolar gibi kullanılmış ve atık hale gelmiş her türlü malzemeyi, objeyi ve eşya parçalarını kullanarak sanat eserleri meydana getiriyor. Sergimizi 2-30 Haziran tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 


 

Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisi

 

 

 

Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda 19 Mayıs Perşembe günü açıldı. Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisinde alanında akla ilk gelebilecek birçok el yazması musiki kitabı, eski orijinal notalar, yüzyıllar öncesinden kalma çalgılar, geçmişin tanınmış üstatlarına ait kişisel eşyalar, ünlü bestecilerin enstrümanları, musiki geçmişimizle alakalı daha pek çok obje sergilenmektedir. Şu anda hayatta olmayan müzisyenlerle sınırlı tutulmuş olan bu etkinlik Türkiye’de ilk defa düzenlenmiştir. Sergide Türk Klasik Müziği, Türk Tasavvuf Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Askeri Müziği, Türk Çok Sesli Klasik Müzik, Türk Popüler Müziği ve Türk Dünyası Müziği kategorilerini temsilen pek çok sanatkârın kişisel eşyaları ve dönemin müzik aletleri bulunmaktadır. Sergimize gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

"Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisi" adlı esere buradan erişebilirsiniz.

 


 

Matbaanın Ön Sözü “Basmacı İbrahim Efendi” Müteferrika Sergisi

 

 

 

Matbaanın Ön Sözü “Basmacı İbrahim Efendi” Müteferrika Sergisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Matbaanın Ön Sözü “Basmacı İbrahim Efendi” Müteferrika Sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda 7 Eylül Salı günü açılıyor. Sergide ilk Türk matbaası olarak tarihe geçen Müteferrika Matbaası’nın öyküsü eserlerle yansıtılmıştır. Sergi içeriğinde Müteferrika Matbaası’nda basılmış, Türkiye’nin farklı kütüphane ve arşivlerinde bulunan yirmi iki ciltten oluşan on yedi önemli eser, İbrahim Müteferrika’ya ait yazma eserler, Osmanlı matbaasının kuruluş sürecini, kurucu kadrosunu ve dönemin tasavvurunu ortaya koyan arşiv evrakları ve İbrahim Müteferrika vefat ettikten sonra Müteferrika Matbaası’nda basılan eserler bulunmaktadır. Bu eserler ilk kez bir araya getirilmiştir. İslam dünyasında bir Müslüman tarafından işletilen ilk matbaa olma özelliği taşıyan Müteferrika Matbaası’nın ilim tarihimizde üstlendiği görev ortaya koyulmuştur. Sergimize gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

"Müteferrika Sergisi'21" adlı esere buradan erişebilirsiniz.

 

Matbaanın Ön Sözü "Basmacı İbrahim Efendi" Müteferrika Belgeselini izlemek için tıklayınız.

 


 

Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi

 

 

 

Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

“Türk Telekom’un görme engellilere yönelik hazırlamış olduğu Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi, 31 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan ve sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde açılacak. Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa, Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi gibi dünyaca ünlü 30 sesli betimlemeli tablo sergide yerini aldı.  Görme engelliler bu eserlere her an, her yerde Telefon Kütüphanesi mobil uygulaması aracılığıyla ulaşabilecek ayrıca görme ve işitme engelli ziyaretçiler, Sesli Adımlar uygulaması ile akıllı telefonları üzerinden sesli yönlendirme ve ikonlar aracılığıyla sergiyi bağımsız ziyaret edebileceklerdir.

 

 

 

 


 

100 Objede İslam Bilim Tarihi Sergisi

 

 

 

100 Objede İslam Bilim Tarihi Sergisi Sanal Tur için tıklayınız.

 

100 Objede İslam Bilim Tarihi Sergisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

“100 Objede İslam Bilim Tarihi Sergisi” Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze Salonu’nda 12.04.2020 tarihinde meraklılarıyla buluşuyor. Sergi koleksiyonunda astronomi, coğrafya, geometri, optik, kimya, tıp alanında özenle seçilmiş 100 obje modern sergicilik anlayışıyla geliştirilen tasarımla bugünün insanına hitap edebilecek şekilde kurgulanmıştır.

 

 

"100 Objede İslam Bilim Tarihi Sergisi" adlı esere buradan erişebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Milli Mücadele Sergisi: “Hakimiyet Milletindir.”

 

 

 

"Milli Mücadele Sergisi: “Hakimiyet Milletindir.” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Milli Mücadele Sergisi, tarihte eşine az rastlanır mücadelelerden olan İstiklal Harbine ve akabinde ilan edilen Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden özel eserler seçkisinden oluşmaktadır. Milli mücadelenin, askeri, siyasi, diplomatik boyutları yanında kültüre ve gündelik hayata yansıyan yönleri ortaya konmuştur. Cumhuriyetimizin 97. yılı vesilesiyle, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergi, on bir kurum ve dört özel arşivin katkıları ile hazırlanmıştır.

 

"Cumhuriyetin 97. Yılında Milli Mücadele Sergisi Hakimiyet Milletindir" adlı esere buradan erişebilirsiniz.

 

 

Milli Mücadele Sergisi Sanal Tur için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi Halide Edip Adıvar Sultanahmet Mitingi Konuşmasını dinlemek için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi Kahraman Çocuklar videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi Namazgâh Tepesi videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Milli Mücadele Sergisi İstiklal Marşı videosunu dinlemek için tıklayınız.

 

 

 

Mürekkebin İzi Yazma Eserler Sergisi

 

 

 

"Mürekkebin İzi Yazma Eserler Sergisi" hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Sergimiz Medine’de, Kahire’de, Şam’da, Bağdat’ta, Buhara’da, Semerkand’da, Horasan’da, Konya’da, Bursa’da, İstanbul’da ve dünyanın pek çok farklı köşesinde üretilmiş kültür, sanat ve bilim faaliyetlerinin ürünü olan eserlerin en kıymetli örneklerini sunmaktadır.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ile yapılan bu sergi ile birlikte insanlığın ortak değer ve mirası hâline gelen bu nadide eserleri korumayı, tanıtmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflemekteyiz.

 

 

 

Mûcebince Amel Oluna: Hatt-ı Hümayunlar Sergisi

 

 

 

“Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Hatt-ı Hümayunlar padişahlara ait el yazıları olması yönüyle kültür tarihi açısından ilk elden verilerdir. Bu çalışmalar dönemin padişahlarının devlet yönetimine, o dönemdeki önemli olaylara bakış açılarını yansıtan en önemli eserlerdir. “Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayunlar” isimli sergimizde, Kanuni Sultan Süleyman’dan son padişah Vahdettin’e kadar 8 ferman, 9 berat, 6 defter ve 93 adet hatt-ı hümayun yer almaktadır.

 

Devlet Arşivleri Başkanlığımızın hazırladığı bu sergi ile asırlardır süre gelen devlet yönetimimizin görüldüğü en nadide halkalarından Hattı-ı Hümayunları ilk defa bu denli geniş bir şekilde halkın önüne sunulmaktadır.