Prof. Dr. İbrahim Kalın’ın Son Çıkan Kitabı “Açık Ufuk” Üzerine Söyleşisi

29.04.2021
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Prof. Dr. İbrahim Kalın’ın Son Çıkan Kitabı “Açık Ufuk” Üzerine Söyleşisi

Sayın Prof. Dr. İbrahim Kalın’ın son çıkan kitabı “Açık Ufuk” üzerine söyleşisi 28 Nisan Çarşamba günü saat 16.00’ da Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Twitter hesabından canlı yayın olarak gerçekleştirildi.

Sayın İbrahim Kalın “Dostoyevski’nin kullandığı bir metafor var. Bir insanın bir çiçek bahçesinden koşa koşa geçerken oradaki çiçeklerin ne güzelliğini ne detaylarını ne de kokusunu tecrübe edebilir. İnsanın o güzellikleri görebilmesi için koşuyorsa yürümesi lazım, yürüyorsa biraz daha sakin adımlarla ilerlemesi lazım. Hatta bir çiçeğin önünde durup biraz daha detaylı bakması, incelemesi gerekir ki o güzellikleri keşfedebilsin. Açık Ufuk kitabında bu konuları biraz daha açmaya çalıştım.” sözleriyle konuşmasına başladı.

“İnsan düşünebildiği oranda var olan bir varlıktır. Diğer türlü sadece mevcut mertebesinde kalan bir varlıktır. Hâlbuki insanın kendi özündeki gerçeği hayata geçirebilmesi, kendini gerçekleştirebilmesi; tefekkür etmesine, nutkunu, dilini ve mantığını doğru bir şekilde kullanmasına bağlıdır. Bu yüzden düşünce eyleminin kıymetini yeniden hatırlamamız gerekiyor.” İfadeleriyle düşünce eyleminin önemine ve düşünme eylemini yeniden hatırlamak gerektiğine vurgu yaptı.

“Varlığın özündeki iyiliği anlayabilmek için iyi nedir, doğru nedir, güzel nedir sorularını sorup bu kavramları anlamamız, manasını açmamız gerekiyor. Açık Ufuk kitabı, bu kavramları biraz tefsir etmeye, tafsil etmeye çalışan bir eser ve bunun içinde düşündüğümüz şey ile insanın zihni arasında bir ilişki, bir yakınlık, bir ünsiyet ve kurbiyet kurulması gerektiğini söylüyor.” İfadeleriyle konuşmasını devam ettirdi.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi sosyal medya hesabından gelen soruları yanıtlayan İbrahim Kalın konuşmasını sonlandırdı.

 

Söyleşinin tekrarını aşağıdaki Youtube linki üzerinden izleyebilirsiniz.


https://youtu.be/64GYeprkcsU