Pakistan Büyükelçisi Yousaf Junaid ve Beraberindeki Heyetin Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini Ziyareti

26.01.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Pakistan Büyükelçisi Yousaf Junaid ve Beraberindeki Heyetin Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini Ziyareti

Pakistan Büyükelçisi Yousaf Junaid ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini ziyaret etti.

 

Kütüphane gezisine “Cumhuriyetimizin 100.Yılı Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen “At’Nağme” sergisi ile başlayan Büyükelçi ve beraberindeki heyet; sergideki yağlı boya tablolar, desenler, gravürler ve heykellerle yakından ilgilendi. Daha sonra Anadolu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine ışık tutan nişan, sikke, madalya, hatıra para ve daha pek çok kıymetli eserden oluşan  “Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisini gezdiler. Burada sergilenen kıymetli objeleri çok beğendiklerini ifade eden misafirlerimiz özellikle Osmanlı Dönemi nişanlarıyla yakından ilgilendiler.

 

Daha sonra Cihannümâ Salonu’nu ziyaret eden Büyükelçi ve beraberindeki heyet, salonda Pakistan seçkin kitaplarının bulunduğu bölümü incelediler ve Pakistan Kitaplığı’na kitap hediye ettiler.

 

Büyükelçi Yousaf Junaid, Kütüphanemizin kataloglama sistemi hakkında detaylı bilgi aldı. Veri tabanı olarak dijital anlamda erişime sunduğumuz kitap sayısı ve Kütüphanemizin 24 saat açık olması da misafirlerin oldukça dikkatini çekti.

 

Kütüphanenin ihtişamından ve koleksiyon zenginliğinden çok etkilendiklerini dile getiren Sayın Junaid ve beraberindeki heyet, fotoğraf çekiminin ardından Kütüphaneden ayrıldı.