Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayun Sergisi

25.02.2020
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayun Sergisi

Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayun Sergisi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesine teşrifleriyle açıldı.

 

20 Şubat 2020 günü açılışının yapıldığı “Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayun” isimli sergide, Kanuni Sultan Süleyman’dan son padişah Vahdettin’e kadar 8 ferman, 9 berat, 6 defter ve 93 adet hatt-ı hümayun yer almaktadır.

 

Devlet Arşivleri Başkanlığı'mızın hazırladığı bu sergi ile asırlardır süre gelen devlet yönetimimizin görüldüğü en nadide halkalarından Hattı-ı Hümayunları ilk defa bu denli geniş bir şekilde halkın önüne sunulmaktadır. 

 

Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılış konuşmasında bu serginin milletimiz adına tarihi açıdan ne denli önemli olduğunu vurgularken “Hatt-ı Hümayunlar, Osmanlı padişahlarının el yazılarını ihtiva ediyor. Padişahın bizzat kendisinin kaleme almış olduğu yazıyı biz Hatt-ı Hümayun olarak değerlendirebiliriz. Bu açıdan baktığımızda birçok farklı çeşidi vardır. Osmanlı fermanları, beratlar bu kapsamda değerlendirilebilir. Yarın 51 adet Osmanlı belgesinden oluşan Hatt-ı Hümayunlar ilk kez vatandaşlarımızla buluşacak.” açıklamalarında bulundu.

 

Üç ay boyunca bu serginin açık olacağını belirten Sayın Erdoğan, kütüphane ve arşivciliğe hizmeti geçmiş isimlerin emanetlerine sahip çıkma sözünü tuttuklarını bir kez daha dile getirdi.

 

“Mûcebince Amel Oluna Hatt-ı Hümayun” adlı sergi 20 Nisan 2020 tarihine kadar 10.00 - 20.00 saatleri arasında tarih meraklılarını beklemektedir.