Kütüphane Hakkında


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Hakkında

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi kurulum çalışmalarına, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın öncülüğünde 2015 yılında başlanmıştır. Kütüphane, 125.000 m² alanda 5.500 kişilik oturma kapasitesi ile okuyuculara hizmet vermektedir.

 

Koleksiyonumuzda 2.360.000 basılı kaynak, 14.101 adet basılı dergiye ait 2.033.103 sayı mevcuttur. Ayrıca, erişim sağlanan 64 adet veritabanı içeriğinde; 750.000 e-kitap, 7.000.000 elektronik tez ve 120.000’e yakın e-dergiye ait 240.000.000’dan fazla makale, rapor, vb. bulunmaktadır. Bu bilgi kaynaklarının okuyuculara sunum hizmetleri modern kütüphanecilik anlayışı ile verilmektedir. Millet Kütüphanesi, ülkemizin en büyük kütüphanesi olup koleksiyonları ve hizmetleri açısından dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi amaçlamaktadır.

 

"Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi" adlı kitaba buradan erişebilirsiniz.

 

 

Kütüphane koleksiyonu, sürekli gelişen kaynaklarının yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından kıymetli kişilerin özel koleksiyonlarının da eklenmesi ile çeşitlenmeye ve zenginleşmeye devam etmektedir. 

 

Millet Kütüphanesi;

 

 

 

 

 

Kütüphanede bu ana alanlara ek olarak pek çok eğitim ve özel amaçlı sınıflar ve salonlar da bulunmaktadır.

 

Kütüphane; ülkemizde ilk defa uygulanan entegre kitap taşıma sistemi, teknolojik altyapısı, bilgisayarları, dokunmatik ekranları ve internet bağlantısı ile bilgiye erişimi sınırsız bir şekilde sağlamaktadır.

 

Okuyucuların fotokopi, iç ödünç, veri tabanlarına erişim vb. hizmetlerden faydalanabilmeleri için kütüphane üyeliği gerekmektedir. Üyelik ve üyelik yenileme işlemleri (1 yıl süre için) e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi kütüphane danışma masalarında görevli personel aracılığı ile de yapılabilmektedir.