Kütüphane Haftası'na Özel Archives Unbound Turkey Veritabanına Erişim İmkanı

1.04.2020
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Kütüphane Haftası'na Özel Archives Unbound Turkey Veritabanına Erişim İmkanı

2020 yılı için abone olunan “Archives Unbound Turkey” isimli veritabanı, tüm Türkiye’nin hizmetine ücretsiz olarak 80 gün süre ile sunulmaktadır.
 
Archives Unbound: Turkey: Records of the U.S. Department of State, 1802-1949
 
19. yüzyılın başlarındaki Osmanlı kökenlerinden Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya çıkmasına kadar tarihsel süreci diplomatların raporlarından incelenebilmektedir. İskenderun, Erzurum, Harput, Sivas ve İzmir`de ki ABD Konsolosluklarının yazışmaları da dâhildir. Bu arşiv Dışişleri Bakanlığı Genel Kayıtlarının, Merkezi Dosyalarından alınmıştır.
 
Kayıtlar sivil arşivler, ulusal arşivler ve Kayıtlar İdaresi Yaşama ve Diplomatik Şubesi, Washington, D.C.’nin yetkisi altındadır.
 
İçerik olarak ise aşağıdaki konuları kapsamaktadır:
 
• İstanbul ve Ankara elçiliklerine ek olarak İskenderun, Erzurum, Sivas ve İzmir bürolarından elde edilen raporlar,
• Türk–Amerikan ilişkileri,
• ABD gözüyle Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu,
• Geç dönem Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nde günlük yaşam ve ekonomi.
 
Şifre: cumhur
 

Gale OneFile: News Turkey Veritabanına Erişim İmkanı

2020 yılı için abone olunan “OneFile: News Turkey” isimli veritabanı, tüm Türkiye’nin hizmetine ücretsiz olarak 80 gün süre ile sunulmaktadır.

 

Tam metin gazetelerin bir arada sunulduğu, kullanıcıların makaleleri başlık, konu, tarih, yazar ve diğer birçok alana göre anında aramasına olanak tanır. Aralarinda The Times, Economist, The New York Times, Associated Press, BBC, CBS, Daily Mail, Daily Telegraph, The Independent, USA Today, The Washington Post, vb 2.300'den fazla dünya gazetesine erişim sağlar ve binlerce resim, radyo ve TV yayını ve transkript içerir.

Tam metin olan gazetelerde ki tüm haberler tam metin indirilebilir, MP3 olarak dinlenebilir ve takip etmek istediğiniz konu hakkında ki haberler için oluşturacağınız alarmlar ile, o konu hakkında çıkan tüm haberler ile ilgili uyarı mailleri gelir.

 

Şifre: cumhur