Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı Sergisi Açıldı

26.01.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı Sergisi Açıldı

“Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri “ kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen “ Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisi 23.01.2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Anadolu Salonu’nda açıldı.

 

Darphane ve Damga Matbaası Koleksiyonlarından derlenen ihtişam, sanat ve zarafetin simgesi nişanlar; saltanatın alameti sikkeler; kahramanlığın ve adanmışlığın destanları madalyalar; hatıra paralar ve diğer kıymetli eserlerden oluşan sergi  Anadolu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine ışık tutuyor. Kültür ve medeniyet coğrafyamızın aracısız tanıklığını yapan, şanlı tarihimizin tapu senetleri olan, ait oldukları dönemin bir nevi gazetesi işlevini gören nadide eserleri göreceğiniz bu sergide Darphane geleneğine ve hikâyesine şahit olacaksınız.

 

Sergide Lidyalılar tarafından icat edilen ilk paradan Cumhuriyet Dönemi’nde basılan son paraya kadar “ paranın tarihî yolculuğu” nu görmek mümkün.  İhtişamlı tarihimizin farklı dönemlerine ait bakır, gümüş  ve altın Osmanlı sikkeleri, Cem Sultan’ın bastırdığı sikke, Fatih Sultan Mehmet’in Sultanî Sikkesi, dünyada sadece kadınlar için çıkarılan ilk nişan olan Şefkat Nişanı, Hanedan-ı Âl-i Osman Nişanı, İmtiyaz Nişanı, paha biçilemez Donanma Nişanı, Osmanlı Dönemi’ne ait ilk madalya olan Ferahi Madalyası,  İstiklal Madalyası  ve günümüzde verilen Türkiye Cumhuriyeti nişan ve madalyaları, Ankara Altınları Koleksiyonu ile  geçmişten geleceğe uzanan daha pek çok kıymetli obje, “ Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisinde bir panorama şeklinde sunuluyor. Yine geçmişte kullanılmış ekmek karneleri, mühür kayıt defterleri, tedavül para albümleri, pul örnekleri, kimlik, ehliyet, evlenme cüzdanlarının tarihi seyrini de sergimizde görmek mümkün olacaktır.

 

Sergimizi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Anadolu Salonu’nda ziyaret edebilirsiniz.