Küba Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın Eşi Sayın Lis Cuesta Peraza’nın Kütüphanemize Ziyareti

24.11.2022
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Küba Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın Eşi Sayın Lis Cuesta Peraza’nın Kütüphanemize Ziyareti

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle Ankara’ya gelen Küba Cumhuriyeti Devlet Başkanı Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez’in eşi Lis Cuesta Peraza Sayın Emine Erdoğan eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini ziyaret etti.

 

Kıymetli misafirler Kütüphane gezisine Nadir Eserler Kütüphanesinden başladı. Bu bölümdeki yazmaları, Osmanlı Türkçesi matbu eserleri, resim ve gravür içeren eserleri gördüler, Kütüphanemizdeki koleksiyonları ve özel iklimlendirme ile korunan eserleri incelediler. Daha sonra Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesini ziyaret eden Sayın Emine Erdoğan ve Sayın Lis Cuesta Peraza kreş çocuklarının drama gösterilerini izlediler ve çocuklarla sohbet ettiler.

 

Daha sonra iki lider eşi Cihannümâ Salonunu gördüler. Burada Küba seçkin kitaplarının bulunduğu bölümü incelediler. Sayın Peraza Kütüphaneye Küba'yı anlatan “Habana" adlı kitabı armağan etti. Sayın Emine Erdoğan da Peraza'ya, Mevlânâ'nın "Mesnevî" eserinin İspanyolca baskısını hediye etti.

 

Kütüphane gezisinin ardından Emine Erdoğan ve Peraza, Divan Salonunda ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Emine Erdoğan'ın himaye ettiği projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Peraza, Emine Erdoğan'ın BM Genel Sekreteri Guterres ile imzaya açtığı Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'nı imzalayarak çalışmayı desteklemekten mutluluk duyacağını söyledi.