“Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi” Açıldı

9.11.2021
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  “Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi” Açıldı

Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yıl dönümü sebebiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Anadolu Salonunda “Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi” açıldı.

 

Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı - Elbaşı Kütüphanesi koleksiyonundan 400’den fazla değerli obje, 5-7 Kasım 2021 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde ziyaretçiye sunuldu.

 

“Büyük Bozkır Ülkesi: Dün ile Bugün Arasında”, “Kazakistan’ın Yolu”, “Türk Birliği” bölümlerinden oluşan serginin amacı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in modern Kazakistan Cumhuriyetini inşa etme sürecinde kat edilen önemli aşamaları göstermektir. Sergi konuklarına Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesinin arşivlerinde, kitaplarında, müze ve fonlarında bulunan 400’den fazla depolama öğesi, giyim, silah, askeri ve at teçhizatı koleksiyonundan öğeler, özgürlük mücadelesinin farklı aşamalarına tanıklık etmiş eserler de sergilenmiştir.

 

Açılış programına yazılı mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, serginin hayırlı olmasını diledi. Sayın Erdoğan, "Türk dünyası olarak sahip olduğumuz kadim ve köklü medeniyet, ortak tarih ve değerler, geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor." ifadesini kullandı.

 

Açılışta konuşma yapan Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly açılan sergiyle hem Kazakistan’ı tanıtmayı hem de iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Türk birliği bir gerekliliktir, bir ihtiyaçtır. Bölgenin barışı, refahı ve güvenliği için şarttır. Türk birliği demek dünyadaki bütün başkentlerin refah seviyesinin, barışının, güvenliğinin yükselmesi demektir.” şeklinde konuşarak duygularını ifade etti.

 

Kütüphaneler Daire Başkanı Sayın Ayhan Tuğlu, “Düzenlemekte olduğumuz bu tür sergi, toplantı ve karşılıklı ziyaretler ile iş birliğimizi geliştirme gayreti içinde olacağız." şeklinde konuştu.

 

Sergimize gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.