5
Kasım
Ana Sayfa   >  Etkinlikler   >  Tüm Etkinlikler   >  Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi

Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi


5 Kasım 2021 saat 15.00’te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı - Elbasy Kütüphanesi koleksiyonundan “Kazakistan Yolu Türk Birliği” sergisinin büyük açılışına ev sahipliği yapacak.

 

"Büyük Bozkır Ülkesi: Geçmiş ve Gelecek Arasında" adlı birinci bölümün materyalleri, dünya kültür mirasının bir parçası olarak Kazakistan'ın tarihini ve etnografyasını tanıtıyor: 19. yüzyılın mücevher ve silah örnekleri, giyim, askeri ve at teçhizatı; çağdaş Kazak sanatçıların resimleri, Büyük Bozkır'ın günlük yaşamının resmini gösterecek.

 

İkinci bölüm "Kazakistan yolu" modern Kazakistan'ın tarihi, kültürü ve siyasi düşüncesinin en önemli kilometre taşlarını ortaya çıkaracaktır. Bölümün sergilenmesi, arşiv materyallerini, Elbasy'nin devlet ve kamu ödüllerini, diplomatik hediyeleri, Olimpiyat Oyunları ve Dünya şampiyonalarının ünlü şampiyonlarının spor kupalarını sunar. Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Elbasy Kütüphanesi, "Ak kiiz" adlı enstalasyonu Kazakistan dışında ilk kez yabancıların begenisine sunacak. Enstalasyon, Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Elbasy'nin ayırt edici işaretleri: "Elbasy" özel tasarımının rozeti ve "Altyn Kyran" nişanını gösterecek.

 

Üçüncü bölüm "Türk dünyasında Kazakistan", Türk birliği fikirlerini Kazak-Türk etkileşimi ve işbirliği prizması üzerinden gösterip, Kazakistan ve Türkiye liderlerinin fotoğrafları ve kişisel yazışmaları, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk liderlerinden ve delegasyon başkanlarından diplomatik hediyeler sunulmuştur.

5
Kasım

Özel Sergi

ETKİNLİK YERİ

Anadolu Salonu