“Karabağ’ın Kara Kitabı” Ve “Selam Azerbaycan” Kitaplarının Tanıtım Toplantısı

23.11.2022
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  “Karabağ’ın Kara Kitabı” Ve “Selam Azerbaycan” Kitaplarının Tanıtım Toplantısı

Şuşa yılı münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde “Karabağ’ın Kara Kitabı” ve “Selam Azerbaycan” adlı kitapların tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mehmet Tuncer, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar ve çok sayıda kıymetli davetli katıldı.

 

Program başlamadan önce katılımcılar Cihannümâ Salonunda Azerbaycan seçkin kitaplarının bulunduğu bölümü incelediler ve Kütüphanemiz Azerbaycan kitaplığına kitap hediye ettiler.

 

Şuşa şehri ile alakalı iki tanıtım filmi ile başlayan program, katılımcıların konuşmaları ile devam etti. Programda konuşan Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Sayın Mehmet Tuncer iki ülke arasındaki geçmişten gelen kültürel bağların kuvvetine dikkat çekti.  Azerbaycan ile olan ilişkilerimizi tek millet, iki devlet temelinde yükselttiğimizi söyleyen Sayın Tuncer, iki devlet arasındaki derin ilişkilerin tarih boyunca zayıflamadığını belirtti.

 

Daha sonra konuşmayı devralan Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, 2023 yılının Azerbaycan’da Şuşa yılı olarak ilan edildiğini söyledi. Tek millet, iki devlet fikri üzerinde konuşmalarını devam ettiren Sayın Büyükelçi, tanıtımı yapılan kitapların Azerbaycan tarihi ile alakalı geniş bilgiler içerdiğini söyledi. Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde önemli katkı sağlayacak bu etkinliğin ortak farklı projelere de zemin hazırlayacağını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Yalçın Topçu ise Azerbaycan ile ortak tarihimizden ve kuvvetli bağlarımızdan bahsederek yapılan bu toplantının Azerbaycan’ı tüm dünyaya tam manasıyla tanıtmaya vesile olmasını temenni ettiklerini söyledi.

 

Plaket töreninin ve fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.