İnternet Erişimi


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Kuralları  >  İnternet Erişimi

1.Kütüphanemiz, okuyucularına kişisel dizüstü bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazlarıyla Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim imkânı sunmaktadır.
2.Kütüphane Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim olanağından sadece pasaportu ile kütüphaneyi ziyaret eden yabancı uyruklu okuyucular yararlanamamaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni kimliği olan ve “99” ile başlayan kimlik numarasına sahip yabancı okuyucular üyelik gerçekleştirerek Wi-Fi hizmetinden yararlanabilmektedir.
3.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim imkânından kütüphane yerleşkesi dışında uzaktan erişim imkânı bulunmamaktadır.
4.Okuyucular “Kütüphane-Üye” Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ağına giriş sağladıktan sonra, gerekli alanları doldurarak ve üyelik ile cep telefonlarına gelen şifreyi kullanarak internet hizmetinden yararlanabilmektedir.
5.Okuyucular internet erişimini araştırma, eğitim ve öğretim faaliyetleri doğrultusunda kullanmalıdır.
6.Okuyucuların kişisel dizüstü bilgisayarlarındaki bilgilerin korunması için virüs, casus yazılım koruması, kişisel güvenlik duvarı ve diğer koruyucu önlemleri sağlayan programları kullanmaları önerilir. Kişisel dizüstü bilgisayarların güvenliğinden kütüphanemiz sorumlu değildir.
7.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimi aracılığıyla iletilen verilerden veya bilgi kaybından kütüphane sorumlu değildir.
8.Kütüphane, çevrim içi işlemlerin güvenliği ve gizliliği konusunda sorumluluk kabul etmemektedir.
9.Kütüphane ağ güvenliğini tehdit eden girişimlerden uzak durulmalıdır.
10.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişiminin şahsi veya ticari kazanç amacıyla kullanılması yasaktır.
11.Kütüphanemiz, güvenliği ihlal eden herhangi bir bilgi hırsızlığı (örneğin kredi kartı bilgileri), güvenlik sorunları veya antivirüslerin, veri korsanlığının yol açtığı sorunlar gibi donanım veya yazılımların neden olduğu hasarlardan sorumlu değildir.
12.Kütüphanemiz, elektronik kaynaklarının kullanımı sırasında/sonucunda, okuyucunun kişisel dizüstü bilgisayarında, tabletinde, telefonunda ve diğer kablosuz cihazlarında doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.
13.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile bağlanılan internetin hızı günün saatine, ağı kullanan okuyucu sayısına ve internetin kullanıldığı işlemin türüne bağlıdır.
14.Kütüphanemiz, okuyucularının bilgisayar ekipmanlarının güvenliğinden veya kişisel dizüstü bilgisayar yapılandırmalarından sorumlu değildir.
15.Kütüphane personeli Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişiminin nasıl sağlanacağı konusunda okuyuculara temel yardım sağlayabilir, fakat teknik yardım sağlayamaz.
16.Kütüphane okuyucuları kablolu veya kablosuz internete kendi inisiyatifleri dâhilinde erişir ve ulaştıkları erişim noktalarından sorumludur.
17.Kütüphanemizin kablolu veya kablosuz internet erişimi hizmetinden yararlanmak isteyen çocuk yaştaki okuyucuların tüm sorumluluğu ebeveynlerinin veya yasal vasilerinindir.
18.Okuyucular Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimi hizmetinden yararlanırken diğer okuyucuların Wi-Fi şifrelerini kullanmamalıdır. İnternetin bilinçli veya bilinçsiz kullanımından kaynaklı ortaya çıkabilecek yasaklanmış her türlü içeriğe erişimden ve güvenlik problemlerinden Wi-Fi şifresinin asıl sahibi sorumlu tutulacaktır.