İç Ödünç Hizmeti


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Kuralları  >  İç Ödünç Hizmeti

1.İç Ödünç Hizmeti, belirli bir kütüphane/salona ait kaynağın diğer kütüphane ve salonlarda da kullanılmasına olanak tanıyan hizmettir.
2.Okuyucunun İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilmesi için öncelikle kütüphaneye üye olması gerekmektedir.
3.Kütüphanemizde İç Ödünç Hizmeti işlemleri sadece kütüphaneler/salonlar arası yapılmaktadır. Okuyucuların, kaynakları kütüphane binası dışına çıkarmasına müsaade edilmemektedir.
4.Okuyucu en fazla 4 kitap ödünç alarak diğer kütüphane/salonlarda kullanabilmektedir.
5.Referans kitapları, nadir eserler, CD / DVD’ler ve süreli yayınlar ödünç verilememektedir.
6.İç Ödünç Hizmeti ile ödünç alınması ve iade edilmesi gereken kaynaklar için Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanılır. Herhangi bir teknik problem olması halinde bankolarda görevli personel aracılığıyla da hizmetten yararlanılabilmektedir.
7.İç Ödünç Hizmeti ile alınarak başka kütüphane/salonlarda kullanılan kaynakların sorumluluğu okuyucuya aittir.
8.Okuyucu iade işlemini gerçekleştirdikten sonra kütüphane hesabını kontrol etmelidir. İade ettiği kitabın hesabından düşmediğini gördüğü takdirde ilgili kütüphane/salonda bankolarda görevli personele başvurmalıdır. Bu tarz sorunların çıkma ihtimaline karşı Otomatik Ödünç / İade Sistemi yapılan işlemlerde alınan fişlerin saklanması gerekmektedir.
9.Kaynaklar ödünç alınan kütüphane/salonlara iade edilmelidir. İlgili kütüphane/salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar açık bulunan kütüphane/salonlara iade edilebilmektedir.
10.Kütüphane, gerekli gördüğü durumlarda kaynağın iadesini beklemeden, ödünç alınan kaynağı okuyucudan isteme hakkına sahiptir.
11.Kütüphanemizde okuyucu adına kitap ayırma işlemi yapılamaz.
12.Yabancı uyruklu okuyucular (oturma izni olmayan) İç Ödünç Hizmetinden yararlanamazlar.
13.Özel koleksiyonlardaki kitaplar, kapalı raf sistemine göre okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Okuyucu tarafından talep edilen kitabın aynısı açık raflarda yok ise, söz konusu kitap bankoda görevli personel tarafından özel koleksiyon odalarından çıkarılarak okuyucunun kullanımına verilir. Özel koleksiyondan bir defada en fazla 3 kitap teslim alınabilir. Kitabın teslimi, kullanımı ve iadesi hususlarında bankoda görevli personelin yönlendirmeleri takip edilmelidir. Özel koleksiyon kitaplarının danışma masalarında veya İç Ödünç Sistemi ile farklı kütüphanelerde/salonlarda kullanılmasına müsaade edilmemektedir. Bu kitaplara zarar veren, kaybeden veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.