Fârâbî’nin Kitâbu'l Mûsîka’l-Kebîr Kitabı Millet Kütüphanesinde Tanıtıldı

2.12.2021
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Fârâbî’nin Kitâbu'l Mûsîka’l-Kebîr Kitabı Millet Kütüphanesinde Tanıtıldı

Ünlü filozof Fârâbî’nin doğumunun 1150. yıl dönümü sebebiyle Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından günümüz Türkçesine çevrilerek yayımlanan Fârâbî’nin mûsiki nazariyatına dair eseri Kitâbu’l Mûsîka’l-Kebîr, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde tanıtıldı.

 

Kütüphaneler Daire Başkanı Sayın Ayhan Tuğlu, ” Müzik ilmini evrensel kanunlar çerçevesi içerisinde işleyen Fârâbî, müziği bilimsel ve felsefi bir temele oturtmuş ilk Türk filozof olarak etkisini sürdürmüştür. Fârâbî’nin müzik nazariyesi hakkında sonraki dönemlere ışık tutan ve referans olan müzik düşüncesi önemini yitirmemiştir. Fârâbî, müzik sanatının temel kanun ve kurallarının temel bir kalıpta yer almasını sağlamıştır. Fârâbî’nin yazdığı kitaplarda müzik nazariyatı hakkında vermiş olduğu bilgiler İslam coğrafyasındaki müzik düşüncelerine yüksek miktarda katkı sağlamış ve referans olmuştur.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayın Düsen Kaseinov ise, birçok alanda dünya bilim literatürüne katkısı bulunan Fârâbi'nin Türkçeye tercüme edilen eserinin son derece önemli olduğunu dile getirildi.

 

Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın, Fârâbî’nin ilim dünyasındaki öneminden bahsetti. Kalın, "Her şeyden önce Fârâbî, varlık nasıl bir bütünse onu izah eden, onu ifade eden bilginin de bütünlük arz etmesi gerekir tezinden hareket eder." dedi. Fârâbi’yi ve diğer ilim insanlarını yetiştiren kültürel ortamı anlamaya yönelik çalışmalar yapmanın mühim bir mesele olduğunu dile getirdi. Eseri hazırlayan TÜRKSOY’a ve emeği geçenlere teşekkürlerini dile getirdikten sonra konuşmalarını bitirdi.  

 

Katılımcılar konuşmalarının ardından "Kitâbu'l Mûsika'l Kebîr" kitabının kurdelesini birlikte açtılar.