Fas Krallığı Büyükelçisi Sayın Mohammed Ali Lazreq ve Fas Krallığı Milli Kütüphanesi Müdürü Sayın Mohammed El Ferrane’nin Kütüphanemize Ziyareti

2.06.2022
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Fas Krallığı Büyükelçisi Sayın Mohammed Ali Lazreq ve Fas Krallığı Milli Kütüphanesi Müdürü Sayın Mohammed El Ferrane’nin Kütüphanemize Ziyareti

Fas Krallığı Büyükelçisi Sayın Mohammed Ali Lazreq ve Fas Krallığı Milli Kütüphanesi Müdürü Sayın Mohammed El Ferrane Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini ziyaret etti.

 

Ziyaret kapsamında misafirler öncelikle Kütüphanenin yapım aşaması ile alakalı bilgiler aldılar. Daha sonra Kütüphane turuna Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisinden başladılar. Burada bulunan birçok el yazması musiki kitabını, eski orijinal notaları, yüzyıllar öncesinden kalma çalgıları ve çok kıymetli merhum sanatçılarımıza ait kişisel eşyaları ilgiyle incelediler. Kültürel mirasımızın parçaları olan objeler Sayın Lazreq ve Sayın Ferrane’nin oldukça dikkatini çekti. Sonrasında tura Nadir Eserler Kütüphanesi, Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi ve Gençlik Kütüphanesi ile devam ettiler. Mücellithane ve Şifahane bölümlerini de gezen ziyaretçiler buradaki işleyişle alakalı da bilgiler aldılar ve restore edilen eserleri incelediler. Ülkemizde ilk defa Millet Kütüphanesinde uygulanan entegre kitap taşıma sistemi de Sayın Lazreq ve Sayın Ferrane’nin ilgilendiği yenilikler arasındaydı.

 

Son olarak Cihannümâ Salonunu gezen ziyaretçiler salonun ihtişamından çok etkilendiklerini belirttiler. İş birliği içerisinde olmaktan gurur ve mutluluk duyacaklarını, iki Kütüphanenin kültürel ve sosyal bağlarını pekiştirmek istediklerini söylediler.

 

Sayın Lazreq ve Sayın Ferrane davetten dolayı teşekkürlerini iletti ve fotoğraf çekiminin ardından Kütüphaneden ayrıldı.