Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi İle Katar Milli Kütüphanesi Arasında İş Birliği Protokolü

29.10.2021
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi İle Katar Milli Kütüphanesi Arasında İş Birliği Protokolü

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ile Katar Milli Kütüphanesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. İmzalar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Sn. Dr. Metin Kıratlı ile Katar Devlet Bakanı ve Milli Kütüphane Başkanı Sn. Dr. Hamad bin Abdulaziz Al-Kawari tarafından atıldı.

 

Eğitimi, bilim ve kültür alanlarındaki bilgileri genişletmek, kalkınmayı teşvik etmek için yapılan iş birliğinde kütüphaneler, personel değişim programı aracılığıyla bilgi, beceri ve deneyimlerini geliştirmek amacıyla birlikte çalışacaktır. Kataloglama ve sınıflandırma, veri tabanları ve multimedya sistemleri ile ilgili çevrim içi ve yüz yüze eğitimlerle ortak faaliyetler yürüteceklerdir.

 

İş birliği hakkında Katar Devlet Bakanı ve Milli Kütüphane Başkanı Sn. Dr. Hamad bin Abdulaziz Al-Kawari şu ifadeleri kullandı: “Ortak bir tarihi ve kültürü paylaştığımız için Türkiye gibi dost ülkelerle ortaklıklar bizim için özeldir. Yaptığımız iş birliği ülkelerimiz arasındaki dostluğu pekiştirmenin yanı sıra kültür ve eğitim hayatımıza da katkıda bulunacaktır. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde var olan zengin tarihi arşivlerin ve Osmanlı metinlerinin varlığı bizleri çok mutlu ediyor. Bu zenginliğe katkıda bulunmak için heyecanlanıyoruz. Yaptığımız iş birliğinin bundan sonra yapılacak olan iş birliklerini yönlendireceğine eminim. Katar ve Türk kütüphaneleri arasındaki kültürel diplomasi köprülerini güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

 

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Sn. Dr. Metin Kıratlı ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Son on yılda Türkiye ve Katar, siyasi, eğitimsel, kültürel ve çevresel dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili ilişkileri güçlendiriyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ile Katar Milli Kütüphanesi arasında yeni bir iş birliği imzalayarak iki ülke arasında kurulan kültürel uyumu daha da genişletmekten büyük mutluluk duyuyoruz.”