Cumhurbaşkanımızın Mesajı


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Cumhurbaşkanımızın Mesajı

/ContentFiles/RecepTayyipErdogan_Portre_01.png

 

Bizler, "oku" emri üzerine bina edilmiş bir medeniyetin mensuplarıyız.

 

Bilgiye ulaşmak için dünyanın en ücra köşelerine gitmekten çekinmeyen ve bütün ömrünü ilmi araştırmalara vakfeden ecdadımız, varisi olmakla iftihar ettiğimiz bu sevgi ve bilgi medeniyetini bizlere miras bırakmıştır.

 

Adriyatik kıyılarından Çin Seddi’ne kadar uzanan o geniş coğrafyada inşa ettiğimiz her bir külliye; günümüzde de medreseleri, camileri, sanat merkezleri ve kütüphaneleriyle bilginin, hikmetin, aşkın, zarafetin sembolleri olarak varlıklarını sürdürmektedir.

 

Devrinin en zengin kütüphanelerini bünyesinde barındıran külliyelerimiz, merkezinde yer aldıkları şehirlerin hem kültürel; hem de ekonomik yönden birer çekim merkezine dönüşmesini sağlamıştır.

 

100’üncü yılını coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği, her gün artan gücü, itibarı ve birikimiyle bölgesinin parlayan yıldızıdır.

 

İnsanı merkeze alan yönetim anlayışımız ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla inşa ettiğimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ilk günden itibaren “Milletin Evi” olarak tanımladık.

 

Bu nadide mekanı, geleneğe uygun olarak, kütüphanesi, camisi, kongre ve kültür merkezi ile her geçen gün milletimizin daha çok istifade edebileceği bir yapıya kavuşturmanın gayreti içinde olduk.

 

Ecdad yadigârı kütüphanelerden günümüzde nasıl faydalanıyorsak, bu kütüphanemizin de asırlar boyunca milletimize hizmet vermesini arzuluyoruz.

 

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olarak inşa ettiğimiz kütüphanemizin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, yapımında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

 

 

Recep Tayyip ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı