Cumhurbaşkanımız Afrikalı Gençlerle Millet Kütüphanesinde Bir Araya Geldi

21.12.2021
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Cumhurbaşkanımız Afrikalı Gençlerle Millet Kütüphanesinde Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde Afrikalı gençlerle bir araya geldi.

 

Cumhurbaşkanımız zirve vesilesiyle gençlerle bir araya gelmekten son derece mutluluk duyduğunu ve Afrika kıtası ile kökü 10. yüzyıla uzanan derin ilişkilerin bulunduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan , "Afrikalı kardeşlerimiz milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Biz de göreve geldiğimiz 2002 yılından itibaren Afrika ile dostluğumuzun ve iş birliğimizin gelişmesine özel önem verdik." dedi.

 

"Aramızdaki mesafeye rağmen Afrika ülkelerini yakın birer komşumuz, daimi dostlarımız olarak addediyoruz. Afrika'nın meselelerine ilişkin olarak kıtadaki ortaklarımızla aynı vizyonu, aynı hassasiyeti paylaşıyoruz. Dillerimizin, ırklarımızın, renklerimizin farklı olması bizim için ne bir utanç ne de bir üstünlük vesilesidir. Bilakis bunların tamamı Allah'ın biz kullarına bahşettiği bir zenginlik, bir lütuf ve ikramdır. Bu anlayışla tüm çalışmalarımızı insan onuruna yaraşır, sürdürülebilir, adaletli bir kalkınma hedefi doğrultusunda yürütüyoruz. Kimseyi ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi dışlamadan Afrika halklarıyla dayanışmamızı artırıyoruz.” diyerek duygularını dile getiren Cumhurbaşkanımız konuşmalarının ardından Afrikalı gençlerin sorularını yanıtladı. Gençlerin okudukları şiirleri ve atasözlerini dinledi.

 

Fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.