Cihannümâ Salonu


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Kuralları  >  Cihannümâ Salonu

1.Cihannümâ Salonu çalışma saatleri için tıklayınız.
2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
3.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
5.Cihannümâ salonundaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salon içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulabilir.
8.

Cihannümâ Salonunda su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastanede giderilmelidir.

9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
12.Cihannümâ Salonundaki kaynaklar İç Ödünç Hizmetiyle alındıktan sonra diğer kütüphane/ salonlarda kullanılabilmektedir.
13.Cihannümâ Salonunda Otomatik Ödünç / İade Sistemi bulunmadığından okuyucuların, ödünç alma işlemini danışma masalarındaki görevliler aracılığıyla yapması gerekmektedir.
14.Cihannümâ Salonunda fotokopi makinesi bulunmadığı için okuma salonlarındaki fotokopi makineleri kullanılabilmektedir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
15.Cihannümâ Salonunda grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, bu doğrultuda bir  gereksinim duyan okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
16.Okuyucular Cihannümâ Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp sonrasında bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular kütüphane görevlisinden yardım isteyebilirler.
17.Ödünç alınan kaynakların Cihannümâ Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.