Brezilya Bağımsızlığının 200. Yılı Kutlaması

11.05.2022
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Brezilya Bağımsızlığının 200. Yılı Kutlaması

Brezilya bağımsızlığının 200.yıl dönümü sebebiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde bir kutlama programı düzenlendi.

 

Programa Brezilya Büyükelçisi Carlos Martıns Ceglia, Guatemala Büyükelçisi Jaıro Davıd Estrada Barrıos, Peru Maslahatgüzarı Patrıcıa Beatrız Durán Cotrına, Panama Maslahatgüzarı Chrıstıne Brostella, Meksika Maslahatgüzarı Sergıo Ivan Juarez Perez, El Salvador Elçi Müsteşarı Alfonso Valencıa ve kıymetli davetliler katıldı.

 

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tanıtım filmi ile başlayan program, Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Sayın Mahmut Kazan’ın konuşmaları ile devam etti. Kazan, “Türkiye ve Brezilya kendi bölgelerinde ve küresel ölçekte önemli ülkelerdir. Bu kapsamda, ülkemiz ile Brezilya arasında geliştirilebilecek büyük bir potansiyelin olduğunu görmekteyiz. Ülkemiz ve Brezilya arasındaki ilişkilerin daha da öteye götürülmesi, çeşitlendirilmesi ve gerçek potansiyeline ulaşması büyük önem taşımaktadır. Bugün burada yapılan kitap bağışlarının ülkelerin kültürel bağlarını pekiştireceğine ve daha güçlü hale getireceğine inanıyorum. Düzenlemekte olduğumuz bu tür toplantı ve karşılıklı ziyaretler ile iş birliğimizi geliştirme gayretinde olacağız. Burada bulunan 6 Latin Amerika ülkesi ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe ev sahipliği yapmak bizlere büyük mutluluk vermektedir.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

 

Daha sonra konuşmayı devralan Brezilya Büyükelçisi Sayın Carlos Martıns Ceglia, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinin bu etkileyici binasına ülkelerimiz için böylesine keyifli bir bağlamda gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Halklarımız, vatandaşlarımız sayesinde sadece ticaretle değil, spor, turizm, bilim, teknoloji ve kültür ile daha da yakınlaştık hatta son zamanlarda giderek daha fazla Brezilyalının Türkçe öğrendiğine ve Türklerin Portekizce öğrendiğine tanık oluyoruz. Brezilya hükümetinin Portekiz dilinde 115 kitaptan oluşan koleksiyonunu bu Kütüphaneye bağışladığını işte bu ruhla duyuruyorum. Bağışladığımız kitaplar literatürümüzün, düşüncelerimizin ve kültürümüzün geniş bir yelpazesini yansıtmaktadır. Bu bağış gerçekten ebedi ve istikrarlı olan “söz” aracılığıyla halklarımızın karşılıklı bilgisinin daha fazla gelişmesine kesinlikle katkıda bulunacaktır.” dedi.

 

Katılımcıların konuşmalarının ardından davetliler Cihannümâ Salonunu gezdiler. Kitap takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.