16
Eylül
Ana Sayfa   >  Etkinlikler   >  Tüm Etkinlikler   >  “Birvaktile Saraybosna” Sergisi

“Birvaktile Saraybosna” Sergisi


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 Eylül-1 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenen Ankara Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında  yer alan Saraybosna Müzesi  ‘’Birvaktile Resim Koleksiyonu” sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda açıldı.

 

Birçok değerli koleksiyona sahip olan Saraybosna Müzesi’nin en önemli koleksiyonlarından biri olan ‘’Birvaktile” koleksiyonu, 18. ve 19. yüzyılda yaşamış ve Saraybosna’yı resmetmiş 29 değerli sanatçının eserlerinden oluşmaktadır. Saraybosna şehir ve halk yaşamından kesitler sunan 70 parçalık koleksiyon, farklı etnik grupların, dillerin, dinlerin harmanlandığı bu çok kültürlü toplumun, çok sesli yapısından eşsiz bir mozaik sumaktadır.

 

Küratörlüğü  Beste Gürsu ve Hamdija Dizdar tarafından yapılan,  Türkçeden alınmış ve Saraybosna'da yaygın kullanılan bir sözcük olan ‘’Birvaktile’’  koleksiyonu ilk kez yurt dışında Türkiye’de sergilenmektedir. Bu sergide belgesel nitelikteki eserlerde ortak kültürümüzden izleri görecek,  anıları hatırlayacağız.

 

Sergi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi  Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda 1 Ekim’e kadar saat 09.00-18.00 saatleri arasında açık olacaktır.

 

 

 

“Birvaktile Saraybosna” Sergisi adlı esere buradan erişebilirsiniz.

16
Eylül

SAATLER

09:00 - 18:00