Birliği Güçlü Ülkeye Otuz Yıl

16.12.2021
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Birliği Güçlü Ülkeye Otuz Yıl

Kazakistan Cumhuriyeti bağımsızlığının 30.yıl dönümü sebebiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde “Birliği Güçlü Ülkeye Otuz Yıl” isimli bir konferans düzenlendi. Konferansta Kazakistan Milli Kütüphanesinin Kazak yazarlarına ait çokça kitap Kütüphanemize hediye edildi.

 

Konferansa Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tanıtım filmiyle başlandı. Daha sonra bağımsızlığın 30. yılına ithafen Kazakistan Cumhuriyetinin değerlerinin tanıtıldığı bir belgesel katılımcıların seyrine sunuldu.

 

Programda konuşma yapan Kütüphaneler Daire Başkanı Sayın Ayhan Tuğlu, “Büyük bir aile olan Türk Dünyası ancak birlik olursa diriliğe kavuşur. Birliğimizi sağlamlaştırmak için en emin yol kültür, eğitim ve sanat alanında iş birliğinden geçiyor.  Yazarlarımız, düşünce insanlarımız, akademisyenlerimiz ve âlimlerimiz arasındaki temasları güçlendirmek için bütün uluslararası platformları etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Böylece gelecek nesillere gurur duyacağımız bir mirası aktaracağımıza yürekten inanıyorum.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

 

Kazakistan Milli Kütüphane Müdürü Umitkhan Munalbayeva ise konuşmalarına.” Bağımsızlık duygusu her şeyden değerlidir. Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk olarak tanıyan Türk kardeşlerimize hürmetimiz sonsuzdur.” diyerek başladı. Günümüz nesli için eğitimin ve kültürün son derece önemli olduğunu, bu sebeple kütüphanelerdeki elektronik kaynakların arttırılması gerektiğini dile getirdi. Karşılıklı iş birliği içerisinde olmaya devam edeceklerini ve kitap bağışlarının artarak devam etmesini istediklerini söyledi. Sayın Munalbayeva, programa davetlerinden dolayı Kazakistan Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’a ve Kütüphaneler Daire Başkanı Sayın Ayhan Tuğlu’ya teşekkürlerini iletip konuşmasını tamamladı.

 

Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler genel Müdürü Sayın Mahmut Kazan,” “Dost ve kardeş ülke Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılını kutlayarak konuşmaya başlamak istiyorum. Sahip olduğumuz köklü medeniyet, ortak tarih ve değerler bizleri ortak bir gelecek fikrinde çok rahatlıkla bir araya getirebilmektedir. Halklarımız arasındaki dil, inanç, tarih ve manevi köprüler de bu ortak gelecek fikrini kolaylıkla birleştirebilmektedir. Türkiye ve Kazakistan dost ve kardeş iki ülke olmanın yanında stratejik ortak olarak da hareket etmektedirler. Köklü tarihi ve kültürel bağlarımızı güçlendirmeye ve her alandaki iş birliğimizi ileriye taşımaya devam edeceğiz. Türkiye ve Kazakistan ilişkilerini geleceğe daha da güçlenerek taşıyacağımıza inanıyoruz.” dedi.

 

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly,” Uluslararası ilişkiler bakımından devletlerin arasındaki kültürel, sanat ve edebi ilişkiler hep öncelikli gelmiştir. Çünkü bu ilişkiler geçmişi anmada en önemli araçtır. İki ülke arasındaki ilişkilere stratejik bir boyut kazandıran durum manevi ilişkilerdir. Bu ilişkilerin artarak devam etmesi için elimizden geleni yapacağız.” diyerek duygularını ifade etti.

Katılımcıların konuşmalarının ardından madalya takdimi, kitap takdimi, hediyeleşme ve fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.