At’nağme Sergisi Açıldı

6.01.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  At’nağme Sergisi Açıldı

Cumhuriyetimizin 100'üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “At’Nağme” isimli sergi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Danışmanı Havva Hümeyra Şahin Oktay, Sanatçı Süleyman Saim Tekcan, Edebiyatçı, Şair, Yazar, Gazeteci Beşir Ayvazoğlu ve çok sayıda kıymetli davetlinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda açıldı.

 

Sergide gerek eğitimci kimliği, gerek resim, özgün baskı ve diğer görsel alanlarda ortaya koyduğu eşsiz eserleri ile sanat alanına önemli katkılar sunan, görsel sanatlar alanında ülkemizin önde gelen ustalarından olan ve 2022 yılında, Resim Sanatı dalında T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Süleyman Saim Tekcan’ın eserleri sergileniyor.

 

"At’Nağme" adı verilen el yapımı bir kitabı merkezine alan sergide, Süleyman Saim Tekcan’ın yağlıboya tual eserleri, gravürleri, desenleri, bronz heykelleri bulunuyor. "At’Nağme" sergisinde sanatçının, hat sanatının kaligrafik düzeni ve estetiği ile birleştirdiği at figürlü çalışmaları sanatseverlerle buluşuyor.

 

Sergi aracılığı ile Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan at figürü sanatla birleştirilerek ziyaretçiye sunuluyor. Sergi bahar aylarına kadar ziyaretçiye açık olacaktır.