5
Ocak
Ana Sayfa   >  Etkinlikler   >  Tüm Etkinlikler   >  “At’nağme” Sergisi

“At’nağme” Sergisi


“Cumhuriyetimizin 100'üncü Yılı Etkinlikleri” kapsamında, gerek eğitimci kimliği, gerek resim, özgün baskı ve diğer görsel alanlarda ortaya koyduğu eşsiz eserleri ile sanat alanına önemli katkılar sunan, görsel sanatlar alanında ülkemizin önde gelen ustalarından olan ve 2022 yılında, Resim Sanatı dalında T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Süleyman Saim Tekcan’ın  “At’Nağme” isimli sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda açıldı.

 

Süleyman Saim Tekcan’ın gravürlerinden oluşan, özgün metni Beşir Ayvazoğlu tarafından kaleme alınan, Osmanlı geleneksel kültüründen günümüze taşınan bir anlayışla hazırlanan  "At’Nağme" adı verilen el yapımı bir kitabı merkezine alan sergide birçok eser sanatseverlerle buluşuyor.

 

Devasa boyutlardaki bu el yapımı kitabın tamamı sanatçının özgün projesi olarak hazırlandı, kitap dışında Süleyman Saim Tekcan’ın yağlıboya tual eserleri, gravürleri, desenleri, bronz heykelleri de serginin kurgusu içinde bulunmaktadır. Sergide sanatçı, hat sanatının kaligrafik düzeni ve estetiği ile birleştirdiği at figürlü çalışmaları görsel bir imzaya dönüştürmüştür.

 

Bilindiği gibi at figürü geçmişten günümüze Türkler için ayrı bir öneme ve yere sahiptir. Tarih boyunca duvar resimlerinden, mezar taşlarına, minyatürlerden çağdaş sanata, halk hikâyelerinden beyaz perdeye varıncaya dek sanatın farklı disiplinlerinde ve yaşamın gerçekliğinde genişçe yer edinmiştir. Atlar, Tekcan’ın da sanat hayatının önemli bir kısmında ön plana çıkmış ve geleneksel değerlerle yoğrularak evrensel sanat ilkelerinde vücut bulmuştur.

 

Sergimiz ziyarete kapatılmıştır. Göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

 

“At’nağme” Sergisi adlı esere buradan erişebilirsiniz.

 

 

 

5
Ocak

SAATLER

09:15 - 17:45