Araştırma Kütüphanesi


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Kuralları  >  Araştırma Kütüphanesi

1.

Araştırma Kütüphanesi çalışma saatleri için tıklayınız.

2.

Araştırma Kütüphanesi Salon 1-2 sadece doktora öğrencilerine ve mezunlarına, akademisyenlere ve MEB öğretmenlerine hizmet vermektedir. Araştırma Kütüphanesi Salon 3-4 ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencilerine ve mezunlarına hizmet vermektedir.

3.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
5.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
6.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
7.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
8.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
9.Araştırma Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
10.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
11.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
13.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışından başka bir salona götürmek istediklerinde Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
14.Okuyucular Araştırma Kütüphanesinde bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp, bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular banko görevlisinden yardım isteyebilirler.
15.Okuyucular kütüphane içerisindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
16.Araştırma Kütüphanesindeki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
17.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
18.Kaynakların ödünç alındığı kütüphane/salona iade edilmesi gereklidir. İlgili kütüphane/salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.
19.Çalışma masalarında yer ayırma amaçlı kişisel eşya bırakılmamalıdır.
20.Okuyucular kişisel eşyalarını Araştırma Kütüphanesinin sağ ve sol taraftaki girişlerinde bulunan Kilitli Emanet Dolaplarına ilgili kütüphanenin banko görevlisine başvurarak bırakabilirler.
21.Okuyucular, kütüphane kullanımı, fotokopi, katalog tarama ekranları, İç Ödünç Hizmeti ile Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanımı hakkında bilgi için kütüphanedeki banko görevlilerine başvurabilirler.
22.Araştırma yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen okuyucular, kütüphanedeki uzman kütüphaneciden hafta içi 09:30-17:30 saatleri arasında randevu alabilirler.