7
Kasım
Ana Sayfa   >  Etkinlikler   >  Tüm Etkinlikler   >  100 Yıllık Emanet Sergisi

100 Yıllık Emanet Sergisi


“Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri“ kapsamında Türk Kızılay arşivinden derlenen esir mektupları ve hatıralarından oluşan “100 Yıllık Emanet” sergisi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Anadolu Salonu’nda açıldı.

 

Savaşlar boyunca Türk ve yabancı askerlerin esir kamplarından ailelerine yazdıkları mektuplar ile ailelerin esir askerlere gönderdikleri mektuplar çeşitli sebeplerle adreslerine ulaşamamıştır. Bu sergi Kızılay’ın titiz çalışmaları ile günümüze ulaşan bu tarihi emanetleri, 100 yıl sonra esirlerin yaşayan ailelerine ve Türk halkına ulaştırmayı hedefler.

 

Sergide dünyanın çok uzak noktalarında, farklı coğrafyalardaki esir kamplarından adreslerine ulaştırılmak üzere Kızılay’a emanet edilen binlerce kıymetli mektubun içerisinden seçilmiş esir mektupları; Türk ve yabancı askerlere ait esir kartları, esir defterleri; esir ailelerinin muhtelif yerlerde bulunan esirlere gönderdiği paralara ait makbuzlar, savaş yıllarında kullanılan pullar ve Kızılay arşivinde bulunan zarf örnekleri; esir kamplarına ve esirlere ait fotoğraflar; savaş yıllarını ve esareti anlatan bir video film de yer almaktadır.

 

Sergimizi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Anadolu Salonu’nda 07.12.2023 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

7
Kasım

SAATLER

09:00 - 17:45