100. Yılda Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi

13.01.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  100. Yılda Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi

Cumhuriyetimizin 100'üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “100. Yılda Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri” Sergisi 13 Ocak Perşembe günü Kıbrıs-Lefkoşa Bedesten ’de açıldı.

 

100. Yılda Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi, tarihte eşine az rastlanır mücadelelerden olan İstiklal Harbine ve akabinde ilan edilen Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden özel eserler seçkisinden oluşmaktadır. Milli mücadelenin, askeri, siyasi, diplomatik boyutları yanında kültüre ve gündelik hayata yansıyan yönleri ortaya konmuştur.

 

Sergi, büyük kahramanlıklar neticesinde kazandığımız istiklal mücadelesinin bazı önemli tarihi kayıtlarını ilk kez gün ışığına çıkarmaktadır. Mondros Mütarekesinden Amasya Tamimine, Erzurum ve Sivas kongre kararlarından Cumhuriyet’in ilan belgesine kadar çok sayıda eser bu sergide sergilenmektedir.  100. Yılda Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi’nde yer alacak konular arasında, İstiklal Harbi ve burada rol alan Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs’a gönderilen Türk askerlerine Kıbrıslı Türklerin destekleri ve tüm bu olaylara tanıklık edenlerin öyküleri de bulunmaktadır. 6 ay sürecek olan sergide birçok önemli eser, belge ve bilgiler ilk kez halk ile buluşacak.

 

Sergimizi Kıbrıs-Lefkoşa Bedesten ’de 13 Ocak Perşembe gününden itibaren ziyaret edebilirsiniz.