İmkanlar

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi vermiş olduğu araştırma hizmetlerinin yanı sıra aşağıda belirtilen imkânları da okuyucuların genel ihtiyaçlarının karşılanması için sunmaktadır.

 • Millet Kütüphanesinde okuyucuların kullanabileceği, engelli park alanlarının da bulunduğu açık ve kapalı otopark hizmeti mevcuttur. Açık otopark LPG’li araçlara tahsis edildiği için diğer tüm araçlar kapalı otopark alanlarını kullanabileceklerdir.

 • Kütüphanede bireysel ve grup çalışma odaları bulunmaktadır. Tüm odaların kullanımı için rezervasyon gerekmektedir.

 • 2. ve 4. katlardaki okuma salonlarında 8 adet dinlenme alanı bulunmaktadır. Dinlenme alanlarında Millet Kütüphanesi okuyucuları, çalışmalarından artakalan zamanda rahat koltuklarda dinlenebilmektedirler. Ayrıca yiyecek/içecek otomatlarından aldıkları ürünleri tüketebilir ve telefon görüşmelerini diğer okuyucuları rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştirebilirler.

 • Kütüphanenin çeşitli alanlarında fotokopi hizmeti verilmektedir.

  1. Okuyucuların kütüphanedeki belirli bölümlerde bulunan fotokopi hizmetinden yararlanabilmeleri için, E-Devlet üzerinden üyelik gerçekleştirirken hesabına depozito yatırması gerekmektedir.

  2. Fotokopi hizmetinden yararlanan tüm kütüphane okuyucuları, Telif Hakkı yasalarını kabul etmiş sayılır.

  3. Kütüphane içerisinde bulunan her türlü kaynaktan, çoğaltma yoluyla alınacak olan fotokopiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Telif Haklarını ihlâl etmeyecek şekilde yapılır. Buna göre, bir kitabın tamamının %10’undan fazlası, bir derginin ise aynı sayısından birden fazla makalenin fotokopisi alınmamalıdır.

 • Süreli Yayınlar Salonunda günlük gazeteler ve dergiler okunabilmektedir. Salonda bulunan ekranlardan 120 ülkeden, 60 dilde 7.000’in üzerinde dergi ve aynı gün erişim imkânı bulunan günlük gazeteler ve bu yayınların 90 günlük arşivlerine tam sayfa özgün baskısıyla ulaşılabilmektedir.

 • Kütüphane zemin katta ve Araştırma Kütüphanesinin sağ ve sol taraflarında bulunan kilitli emanet dolaplarından kimlik karşılığında yararlanılabilmektedir. Kilitli emanet dolaplarının kullanımı için ilgili bölümde bulunan danışma personeline başvurulabilir.

 • Millet Kütüphanesinde okuyucular için abdest alma bölümünün yer aldığı, bay ve bayan mescitleri bulunmaktadır. Bu mescitler kütüphanenin 6. katında kullanıma sunulmaktadır.

 • Millet Kütüphanesi 6. katta, okuyucular için sıcak, soğuk içecekler ile atıştırmalık ve unlu mamullerin satışının yapıldığı pastane bulunmaktadır. Bu bölümden alınan yiyecek ve içecekler sadece bu bölümde tüketilmekte ve kesinlikle pastane dışına çıkarılmamaktadır.

 • Kütüphanemiz, okuyucularına kişisel dizüstü bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazlarıyla kablosuz erişim imkânı sunmaktadır. Okuyucular Kütüphane üye WI-FI ağına kütüphane üyelik şifresiyle ücretsiz kablosuz ağdan yararlanabilmektedirler.

   

  Kütüphanemiz üyesi olmayan ziyaretçilerimiz, ücretsiz internet ağından yararlanmak için en yakın danışma masasına başvurabilir yada e-devlet üyelik linklerimizden kütüphane üyesi olabilirler..

 • Okuyucuların yiyecek/içecek ihtiyaçları için Millet Kütüphanesi giriş katında ve 6. katta yemek salonu bulunmaktadır. Bu salonda sıcak ve soğuk tüketilen yemeklerin yanı sıra içecekler de satın alınabilmektedir. Yemek salonundan alınan yiyecek ve içecekler sadece bu bölümde tüketilmekte ve kesinlikle salon dışına çıkarılmamaktadır.