Kütüphane Kuralları

Kütüphanemiz alanlarının kullanımı ile ilgili aşağıdan bilgi edinebilirsiniz:

 • 1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tüm halka açıktır.
  2.Kütüphane giriş bölümünde bulunan güvenlik noktasında yapılan tüm arama ve kimlik işlemleri herkes için geçerlidir. Kütüphaneye girişlerde 5 yaş altı çocuklarda kimlik ibrazı aranmamaktadır. 5 yaş üstü herkes için kimlik ibrazı zorunludur.
  3.Kütüphane üyelik kartları yalnızca kart sahibi tarafından kullanılır. Üyelik kartlarının başkalarına devredilmesi veya ödünç verilmesi mümkün değildir. Üyelik kartlarının kaybolması veya çalınması durumunda en kısa sürede danışma masalarında görevli kütüphanecilerle irtibata geçilmelidir.
  4.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  5.Çocuk yaştaki okuyucuların internet erişimi ve yararlandıkları kitapların içeriği ebeveynlerin sorumluluğu altındadır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulur.
  8.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanır.
  10.Okuyucu salonlarında ve kütüphanenin diğer bölümlerinde sessiz olmaya özen gösterilmeli; grupça çalışma yapılmamalıdır. Grup çalışmaları belirlenen odalarda rezervasyon sistemiyle yapılır.
  11.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  12.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmeyerek görevliden yardım istenilmelidir.
  13.Kütüphane acil çıkış kapıları sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  14.Kütüphane kaynaklarının güvenliği kapılarda bulunan manyetik kontrol sistemiyle sağlanmaktadır. Gerekli durumlarda okuyucuya ait özel eşyalar güvenlik görevlisi tarafından kontrol edilecektir.
  15.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılır. Cep telefonları sessiz konuma alınır.
  16.Kütüphanedeki bilgisayarlar sadece eğitim-öğretim ve araştırma yapma amacıyla kullanılır.
  17.Kütüphane içerisinde bulunan katalog tarama bilgisayarlarından sadece kütüphane kataloğu taranabilmektedir. İnternet erişimi için şahsi ya da kütüphanenin internet uygulama bilgisayarları kullanılabilir.
  18.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışında başka bir salona götürmek istediklerinde otomatik ödünç / iade sistemi aracılığıyla İç Ödünç Sistemini kullanabilirler.
  19.Okuyucular raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmalıdır.
  20.Hiçbir sandalye, masa veya bölüm bir kişinin özel kullanımına tahsis edilemez.
  21.Kütüphanenin tüm alanları temiz, özenli kullanılmalı ve çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  22.Okuyucular kütüphane kaynaklarının kullanımına ilişkin Telif haklarından doğan kısıtlılıkları gözetmekle yükümlüdür. Kaynakların tamamı taranamaz ve kopyalanamaz.
  23.Okuyucular kütüphane içindeki fotokopi makinelerini kullanabilir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  24.Kurallara uymayan okuyucular kütüphane personeli ve güvenlik görevlileri tarafından uyarılacaktır. Uyarılara rağmen devam eden olumsuz durumlarda okuyucu hakkında tutanak tutulmaktadır.
  25.Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucular hakkında yasal işlem uygulanacaktır.
  26.Okuyucular, üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra detaylandırılan kütüphane kurallarına uyacaklarını beyan etmiş olurlar. Kütüphane, bu kurallara uymayan okuyuculara hizmet vermeyi reddetme hakkına sahiptir.

 • Basılı Kaynakların Kullanımında Telif Hakkı Kuralları

  1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde düzenlenen telif hakları bildirisi doğrultusunda kaynaklara erişim sağlamaktadır.
  2.Kütüphane tarafından okuyuculara sunulan elektronik veya yazılı biçimdeki hiçbir kaynak ya da eser; üzerinde hak sahibi olan tarafın izni olmaksızın ödünç alan okuyucu tarafından üçüncü şahıslarla çıkar amaçlı kullanılmamalıdır.
  3.Kaynaklar aynı formatta veya başka bir formatta kopyalanıp çoğaltılmamalıdır.
  4.Eğitim ve öğretim amacı ile adil ve dürüst kullanım (telif hakkı sahibinin çıkarlarına zarar vermeden eseri kullanma) doğrultusunda; bir kitabın tamamının ya da bir bölümünün %10’u çoğaltılabilmektedir.
  5.Bir derginin bir sayısından ise sadece bir makalenin tamamı alınabilmektedir.
  6.Oluşabilecek ihlallerden ve yasa dışı çoğaltma işlemlerinden okuyucu şahsen sorumludur.

   

  Elektronik Kaynakların Kullanımında Telif Hakkı Kuralları

  1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde düzenlenen telif hakları bildirisi doğrultusunda kaynaklara erişim sağlamaktadır.
  2.Kütüphanemiz tarafından abone olunan ya da deneme erişimine açık olan elektronik dergiler, kitaplar, veritabanları, diğer dijital ürünler ile kamu ve tüzel kuruluşlarının kendine has kaynakları ulusal ve uluslararası lisans anlaşmaları ile koruma altındadır.
  3.Elektronik kaynakların kullanım hakları yayıncı ve elektronik ürüne göre farklılık göstermektedir. Kütüphanenin sağlamış olduğu elektronik kaynakların, verilerin, elektronik posta ya da basılı kopyalarının üçüncü kişilerle paylaşılması yasaktır.
  4.Eğitim ve öğretim amacı ile adil ve dürüst kullanım (telif hakkı sahibinin çıkarlarına zarar vermeden eseri kullanma) doğrultusunda; bir kitabın tamamının ya da bir bölümünün %10’u çoğaltılabilmektedir.
  5.Telif hakları gereğince bir derginin bir sayısından ise bir makalenin tamamı alınabilir.
  6.Elektronik kaynaklardan sağlanan materyaller, herkes tarafından erişilebilen web sayfalarına ya da diğer çevrim içi ortama gönderilmemelidir.
  7.Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir. Üçüncü parti yazılımlar (Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak sistematik indirme yapılmamalıdır.
  8.Uzaktan erişim ile ilgili “kullanıcı adı ve şifre” bilgileri bir elektronik ağ üzerine yüklenmemeli, dağıtılmamalı ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
  9.Kütüphanemiz elektronik kaynaklara erişime yönelik telif haklarını kısıtlayan ve ihlale yol açan durumlarda müdahil olma ve yasalar tarafından kütüphaneye sağlanan tüm kanuni imkanlardan yararlanma hakkına sahiptir.
  10.DVD, VCD, CD vb. ses ve görüntü kaynaklarından kopyalama yapmak yasaktır.

 • 1.Cihannümâ Salonu 7/24 hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphanenin tüm alanları temiz, özenli kullanılmalı ve çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulmalıdır.
  8.Cihannüma Salonunun kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Cihannümâ Salonundaki kaynaklar ödünç alma işlemi yapıldıktan sonra kütüphanenin diğer bölümlerinde kullanılabilmektedir.
  13.Cihannümâ Salonunda Otomatik Ödünç / İade Sistemi bulunmadığından okuyucuların, ödünç alma işlemini danışma masalarındaki görevliler aracılığıyla yapması gerekmektedir.
  14.Zarar gören, iade süresi geciken, kaybedilen kaynaklar ile ilgili uygulanacak adımlar için İç Ödünç Hizmeti kuralları incelenmelidir.
  15.Cihannümâ Salonunda fotokopi makinesi bulunmadığı için okuma salonlarındaki fotokopi makineleri kullanılabilmektedir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  16.Cihannümâ Salonu ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  17.Okuyucular Cihannümâ Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp sonrasında bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
  18.Ödünç alınan kaynakların Cihannümâ Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili bölümün çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir bölüme iade edilebilmektedir.

 • 1.2. kat Okuma Salonu hafta içi ve hafta sonu 24 saat, 4. kat Okuma Salonu hafta içi ve hafta sonu 08:00–00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, görüşmeler sadece belirlenen dinlenme alanlarında yapılmalıdır.
  4.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  5.Salon içerisindeki alanların temiz ve özenli kullanılması, çöpler ise geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  8.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışından başka bir salona taşımak istediklerinde Otomatik Ödünç/İade Sisteminden İç Ödünç Hizmetini kullanarak ödünç alabilmektedirler.
  13.Zarar gören, iade süresi geciken, kaybedilen materyallerle ilgili uygulanacak adımlar için İç Ödünç Hizmeti kuralları incelenmelidir.
  14.Okuyucular Okuma Salonlarında bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri materyallere ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
  15.Okuyucular kütüphane içindeki fotokopi makinelerini kullanabilir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  16.Okuma Salonlarındaki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli; grup çalışması yapacak okuyucular Grup çalışma odalarını kullanmalıdır.
  17.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları ya da görevliye teslim etmelidir.
  18.Kaynakların ödünç alındığı bölüme iade edilmesi gereklidir. İlgili bölümün çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir bölüme iade edilebilmektedir.

 • 1.Süreli Yayınlar ve Gazete Okuma Salonu hafta içi ve hafta sonu 09:00-18:00 saatleri arası açıktır.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  4.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  5.Salon içerisindeki alanların temiz, özenli kullanılması; çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  8.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Süreli Yayınlar ve Gazete Okuma Salonunda bulunan kaynakların son sayıları bulunduğu bölüm dışına çıkarılamaz.
  12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  13.Okuyucular, Süreli Yayınlar ve Gazete Okuma Salonunda sadece içinde bulunulan yıla ait geçmiş sayıları başka bir salona götürerek kullanabilirler. Bunun için Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanmalıdırlar.
  14.İç Ödünç Hizmetinden faydalanmak için okuyucunun kütüphane üyeliği işlemini tamamlanması gerekmektedir.
  15.Zarar gören, iade süresi geciken, kaybedilen materyallerle ilgili uygulanacak adımlar için iç ödünç hizmeti kuralları incelenmelidir.
  16.Okuyucular Süreli Yayınlar Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri materyallere ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklar alfabetik olarak raflarda yer almaktadır. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
  17.Okuyucular kütüphane içindeki fotokopi makinelerini kullanabilir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  18.Okuyucular, raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  19.Kaynakların ödünç alındığı bölüme iade edilmesi gereklidir. İlgili bölümün çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir bölüme iade edilebilir.
  20.Süreli yayınlar ve gazetelerin geçmiş yıllara ait sayıları ise depolarda yer almaktadır. Depo kullanım kuralları için lütfen tıklayınız.

 • 1.Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler ve araştırmacı olduğunu belirten herkes Araştırma Kütüphanesinden yararlanabilir.
  2.Araştırma Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 24 saat hizmet vermektedir.
  3.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  6.Salon içerisindeki alanların temiz, özenli kullanılması; çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  7.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  8.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  9.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  10.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  11.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  13.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışından başka bir salona götürmek istediklerinde Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  14.Zarar gören, iade süresi geciken, kaybedilen materyallerle ilgili uygulanacak adımlar için İç Ödünç Hizmeti kuralları incelenmelidir.
  15.Okuyucular Araştırma Kütüphanesindeki bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp, bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
  16.Okuyucular kütüphane içindeki fotokopi makinelerini kullanabilmektedirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  17.Araştırma Kütüphanesindeki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  18.Araştırma Kütüphanesinde bulunan Seminer odası 14 kişilik gruplara tahsis edilmekte olup kullanımlarıyla ilgili detaylı bilgi için lütfen grup çalışma odaları kullanım kurallarını inceleyiniz.
  19.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  20.Kaynakların ödünç alındığı bölüme iade edilmesi gereklidir. İlgili bölümün çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir bölüme iade edilebilmektedir.
  21.Çalışma masalarında yer ayırma amaçlı kişisel eşya bırakılamaz.
  22.Okuyucular kişisel eşyalarını kütüphane girişinde bulunan kilitli emanet dolaplarına bırakabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.
  23.Okuyucu hizmetleri kapsamında kütüphane kullanımı, fotokopi, katalog tarama ekranları ile Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanımı için danışma masalarında bulunan salon görevlilerine başvurulabilir.
  24.Araştırma yöntemleri ve detaylı danışma hizmeti almak isteyen okuyucular, bölümdeki uzman kütüphaneciden hafta içi 09:30-17:30 saatleri arasında randevu alabilirler.

 • 1.Gençlik Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00-00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Kütüphaneye ayakkabılar temizlenerek girilmelidir.
  3.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  4.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  5.Kütüphanede telefonlar sessiz konumda kullanılmaktadır.
  6.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılmalıdır.
  7.Kütüphanemizde çalışma yapan gençlerden ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  8.Kütüphane kaynaklarına ve eşyalarına zarar verilmesinden, gençlerin ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  9.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılması ve çöplerin geri dönüşüm kutularına atılması gereklidir.
  10.Kütüphanede bırakılan, unutulan ve kaybolan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  11.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmeyerek görevliden yardım istenilmesi gerekmektedir.
  12.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  13.Gençlerin resimleri ve videoları resmi izin dilekçesi alınmadan çekilmemelidir.
  14.18 yaş altı gençler için kütüphanede açılacak olan kurs, seminer vb. için ebeveynleri ya da vasileri ile kayıt yaptırmalıdırlar.
  15.Bireysel ses ve görüntü kabinleri ile grup çalışma odaları için kütüphane üyeliği gerekmektedir. Bu üyelik sonrasında oda rezervasyon kısmından, istenen gün, saat ve kabin/oda için rezervasyon yapılabilmektedir.
  16.Gençlik Kütüphanesinde bulunan ekranlardaki teknik problemler için, salon görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  17.Raflarda bulunamayan kaynaklar (kitap, dergi vb.) için salon danışma görevlilerine başvurulmalıdır.
  18.Kitaplar kullanıldıktan sonra masalara bırakılmalıdır.
  19.Kütüphane kaynakları, iç ödünç hizmeti kapsamındaki işlemler yapılmadan kesinlikle dışarı çıkarılmamalıdır.
  20.Gençlik Kütüphanesinde bulunan kaynakları başka bölümde kullanmak isteyen gençler, kütüphane sistemine üye olarak İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilirler.
  21.Kullanıcı İç Ödünç Hizmetinden faydalanarak aldığı kaynağı zamanında ve yıpratmadan Otomatik Ödünç / İade Sistemi üstünden ya da danışma masalarından iade etmelidir.
  22.Salon görevlisinden teslim alınan Satranç Oyun Takımı, oyun bittikten sonra tekrar görevliye tam olarak teslim edilmelidir.
  23.Fotokopi işlemleri için salon görevlilerine başvurulması gerekmektedir.

 • 1.Ses ve Görüntü Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00 – 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  4.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  5.Salon içerisindeki alanların temiz, özenli kullanılması; çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  8.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bölümdeki dijital odalarda bulunan dokunmatik ekranlardan sadece TRT’nin sağladığı dizi, film, çizgi film, belgesel ve canlı TV yayınına erişilebilmektedir.
  12.Dijital oda ve bireysel çalışma odalarında bulunan ekranlara, ses ve görüntü kaynaklarına ve bölümde bulunan eşyalara okuyucu tarafından zarar verildiği takdirde kendisi hakkında tutanak tutulur.
  13.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde bulunan materyallerin (CD, DVD vb.) kütüphane binası dışına çıkarılması yasaktır.
  14.Ancak materyaller Kütüphanenin farklı bir bölümünde kullanılmak istenirse, Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetinden yararlanılması gerekmektedir.
  15.Otomatik Ödünç / İade Sisteminden faydalanmak için okuyucunun kütüphane üyeliğini tamamlaması gerekmektedir.
  16.Bölümde bulunan ekranlardan kişisel kulaklıklar ile faydalanılmaktadır. Hijyen kuralları gereği kulaklıklar tarafımızdan temin edilmemektedir.
  17.Bireysel çalışma odaları rezervasyonla kullanılmaktadır.
  18.Bireysel odalarımız Oda Rezervasyon Sistemi ile çalışmaktadır ve çift kişilik kullanımı yasaktır.
  19.Kullanılan materyallerin Telif Hakları gereği kopyalanması yasaktır.
  20.Ses ve Görüntü Kütüphanesindeki materyallerin kaybedilmesi halinde materyalin Merkez Bankası tarafından o gün ilan edilen kur üzerinden hesaplanacak bedeline işlem bedeli de ilave edilerek, toplam ücret okuyucu tarafından ödenir.
  21.Kaynakların ödünç alındığı bölüme iade edilmesi gereklidir. İlgili bölümün çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir bölüme iade edilebilmektedir.

 • 1.Nadir Eserler Kütüphanesi 08.00 - 00.00 hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucuların, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermesi gerekmektedir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılabilmektedir.
  4.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesi halinde okuyucular hakkında tutanak tutulmaktadır.
  5.Kütüphane içerisindeki alanların temiz ve özenli kullanılması, çöplerin geri dönüşüm kutularına atılması gerekmektedir.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için güvenlik görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  8.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kullanım Kuralları incelenebilir.
  10.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  11.Kütüphanenin ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  12.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  13.Nadir eserlerden faydalanmak isteyen okuyucular, bu eserlerin sayısallaştırılmış formları üzerinden çalışma yapabilirler. Eserleri incelemek için Kütüphanede bulunan bilgisayarlar kullanılabilir.
  14.Eserler, Nadir Eserler Kütüphanesi içerisinde kişisel dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar kullanılarak da incelenebilir ancak görevliden izinsiz kopyalama yapılmamalıdır.
  15.Nadir eserlerin özgün baskısı üzerinden çalışma yapabilmek için İdarenin izni gerekmektedir.
  16.İzin alınan eserlerin özgün baskısı görevlilerin gözetiminde Nadir Eserler Kütüphanesi içerisinde incelenebilir.
  17.Nadir eser incelenirken dikkatli ve özenli olunmalı, esere hiçbir şekilde zarar verilmemelidir. Bu Kütüphanede çalışırken renkli kalem, tükenmez kalem vs. kullanılmamalı sadece kurşun kalem kullanılmalıdır.
  18.Nadir eserlerden fotokopi alınmaz. Eserin fiziksel özellikleri İdare tarafından değerlendirildikten sonra uygun görülmesi halinde dijital kopyası veya fotoğrafı alınabilir. Ancak flaşlı çekim yapılmamalıdır.
  19.Okuyucular, nadir eserlerden kişisel bilgi ihtiyacını karşılamak veya bilimsel çalışmalarında kullanmak için faydalanabilirler. Eserler hukuka aykırı bir amaç için kullanılmamalı ve üçüncü şahıslarla paylaşılmamalıdır.
  20.Nadir eserlerden kitap, tez, makale yayımlamak üzere yararlanan okuyucular, yayımladıkları eserin bir nüshasını kütüphaneye vermelidirler.

 • 1.Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00-00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Kütüphaneye ayakkabıların temizlenerek girilmelidir.
  3.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  4.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  5.Kütüphanede telefonlar sessiz konumda kullanılmalıdır.
  6.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılmaktadır.
  7.Çocuklar kütüphanede ebeveynleri ya da vasileri tarafından yalnız bırakılmamalıdır.
  8.Çocukların güvenliğinden ve davranışlarından ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  9.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesinden çocukların ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  10.Kütüphanenin tüm alanlarının temiz, özenli kullanılmalı ve çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  11.Kütüphaneye bırakılan, unutulan ve kaybolan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  12.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmeyerek görevliden yardım istenilmelidir.
  13.Kütüphane acil çıkış kapıları sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  14.Çocukların resimleri ve videoları resmi izin dilekçesi alınmadan çekilmemelidir.
  15.Raflarda bulunamayan kaynaklar (kitap, dergi, vb.) için salon danışma görevlileriyle irtibata geçilmelidir.
  16.Kitaplar kullanıldıktan sonra masalara bırakılmalıdır.
  17.Kütüphaneden, İç Ödünç Hizmeti ile farklı bölümlere kaynak çıkarılmasına müsaade edilmemektedir.
  18.Çocuk kütüphanesindeki kaynak ve eşyalara zarar verilmesi halinde çocukların ebeveyn ya da vasileri hakkında tutanak tutulmaktadır.
  19.Salon görevlisinden teslim alınan satranç oyun takımı, oyun bittikten sonra tekrar görevliye tam olarak teslim edilmelidir.
  20.Fotokopi işlemleri için salon görevlileriyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.
  21.Açılacak olan kurs, atölye vb. bölümlerdeki etkinlikler için ebeveynlerin salon görevlilerine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
  22.Sanat odası ve multimedya alanların kullanımı için Çocuk Kütüphanesi salon görevlilerinden randevu alınması gerekmektedir.
  23.Çocuk Kütüphanesinde bulunan teknik problemler için salon görevlilerine başvurulması gerekmektedir.
  24.Çocuklar, etkinlik yaparken ebeveyn ya da vasinin salon içinde olması; etkinlik bitiminde ise ebeveynlerince faaliyet görevlileri tarafından teslim alınmalıdır.
  25.Çocuğuyla gelmeyen ziyaretçilerin, Çocuk Kütüphanesinde zaman geçirmemesi; Çocuk Kütüphanesinden herhangi bir ihtiyacı olan okuyucunun salon görevlisine başvurması gerekmektedir.
  26.Çocuk tuvaleti çocuklara özeldir. Yetişkinler kullanmamalıdır.
  27.Çocuklar için tehlike yaratacak (kesici, delici vb.) eşya ve oyuncaklar, kütüphaneye getirilmemelidir.

 • 1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde iç ödünç hizmeti, belirli bir bölüme ait kaynağın diğer bölümlerde de kullanılmasına olanak tanıyan bir sistemdir.
  2.Okuyucunun iç ödünç hizmetinden yararlanabilmesi için öncelikle kütüphaneye üye olması gerekmektedir.
  3.Kütüphanemizde iç ödünç hizmeti işlemleri sadece bölümler / birimler arası yapılmaktadır. Okuyucu hiçbir şekilde materyalleri bina dışına çıkaramamaktadır.
  4.Okuyucu en fazla 4 kitap ödünç alarak diğer bölümlerde kullanabilmektedir.
  5.İç ödünç sistemiyle alınmak ve iade edilmek istenen kaynak için Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanılabilir ya da danışma masasındaki görevli personel yardımıyla hizmetten yararlanabilir. Otomatik Ödünç / İade Sisteminde yapılan işlemlerde alınan fişlerin saklanması gerekmektedir.
  6.İç ödünç sistemiyle alınarak başka bölümlerde kullanılan kaynakların sorumluluğu okuyucuya aittir.
  7.İç ödünç sistemi ile alınan kitaplara hasar verilmesi durumunda kitabın güncel bedeli + bu bedelin %50'si okuyucudan tahsis edilecektir.
  8.Okuyucu iade işlemini gerçekleştirdikten sonra kütüphane hesabını kontrol etmelidir. İade ettiği kitabın hesabından düşmediğini gördüğü takdirde ilgili bölümdeki danışma görevlisine başvurmalıdır.
  9.İç ödünç sistemiyle alınan kaynakların kullanım süreleri farklı bir okuyucu talep etmediği sürece sınırlandırılmamaktadır.
  10.Kaynakların ödünç alındığı bölüme iade edilmesi gereklidir. İlgili bölümün çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir bölüme iade edilebilmektedir.
  11.Kütüphane, gerekli gördüğü durumlarda kaynağın iadesini beklemeden, ödünç alınan kaynağı okuyucudan isteme hakkına sahiptir.

 • 1.Kütüphane kapalı raf hizmeti hafta içi ve hafta sonu 09.00 – 18.00 saatleri arasında verilmektedir.
  2.Kapalı raf hizmetinden faydalanabilmek için kütüphane üyeliği gerekmektedir.
  3.Kapalı raf hizmetinden yararlanabilmek için, Millet Kütüphanesi Katalog tarama ara yüzünde aranan kapalı raf yayını "Depodan iste” sekmesinden en yakın danışma masasında görevli personelden kütüphane içerisinde kullanılmak üzere saatlik ödünç alınabilmektedir.
  4.Kapalı raftan yayın isteği kütüphane internet ağına bağlı elektronik cihazlardan yapılabilmektedir. Kapalı raftan tek seferde en fazla 10 adet yayın isteği yapılabilir. Kapalı raf hizmeti ile ödünç alınan yayınlar için fotokopi cihazlarından hizmetinden yararlanılabilmektedir.
  5.Detaylı bilgi için “Fotokopi Kuralları” incelenmelidir.
  6.Ödünç alınan kapalı raf yayınlarının en yakın danışma masası görevlilerine iade edilmesi gereklidir.
  7.Zarar gören, iade süresi geciken, kaybedilen yayınlarla ilgili uygulanacak adımlar için ”İç Ödünç Hizmeti” kuralları incelenmelidir.
  8.Kapalı raf yayınlarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanacaktır.

 • 1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde, LCD televizyonlar ve bilgisayarlar ile donatılmış çok sayıda grup çalışma odaları bulundurmaktadır.
  2.Okuyucuların çalışma odalarını kullanabilmeleri için en erken 7 gün en geç 10 dakika öncesinden danışma bankolarından şahsen başvuru ile rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.
  3.Okuyucuların çalışma odalarını kullanabilmeleri için en erken 7 gün en geç 10 dakika öncesinden kütüphane sayfasından üyelik gerçekleştirerek https://katalog.mk.gov.tr/ adresine giriş yapmaları gerekmektedir.
  4.Grup çalışma odalarını kullanacak tüm grup üyelerine ait T.C. kimlik numaralarının sistem üzerinden girilmesi gerekmektedir.
  5.Oda rezervasyon işlemi yapılan grup, başka bir gruba hakkını devredememektedir.
  6.Okuyucu, rezervasyon saatinden en geç 5 dakika önce danışma masasındaki görevliye kendinin ve çalışma grubundakilerinin kimlik kartlarını ibraz etmelidir.
  7.Oda rezervasyon işlemlerinde girilen okuyucu bilgilerinin doğruluğu yetkili personel tarafından kontrol edilerek oda kullanıma açılmaktadır.
  8.Çalışma odalarının kapıları görevli personel eşliğinde açılmakta ve anahtar personelde kalmaktadır.
  9.Odanın rezervasyonunu gerçekleştiren okuyucu sistem üzerinden, odanın uygunluğu doğrultusunda tarih ve saat değişikliği yapabilmektedir.
  10.Odaların rezervasyon süreleri 4 saat olarak belirlenmiştir ve uzatma işlemi yapılamamaktadır.
  11.Salonlardan odalara sandalye taşınmamaktadır.
  12.Okuyucu aynı saat içinde iki farklı oda için rezervasyon yapamaz.
  13.Rezervasyona zamanında gelmeyen okuyucuların randevuları en fazla 15 dakika sonra iptal edilir.
  14.2 defa üst üste rezervasyona geç gelen veya odayı geç iade eden okuyucuların rezervasyon hakları 7 gün boyunca askıya alınır.
  15.Gerekli görüldüğü takdirde kütüphane oda rezervasyonunda düzeltme veya iptal işlemi yapabilir.
  16.Grup çalışma odaları bireysel olarak kullanılmamaktadır. 4 kişilik odada en az 2, 6 kişilik odada en az 4, 8 kişilik odada en az 6,12 kişilik odada ise en az 8 kişilik rezervasyon gerekliliği vardır.
  17.Grup çalışma odalarında su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları, dinlenme odaları ve pastaneden giderilmelidir.
  18.Odanın temiz ve düzenli bırakılmasından okuyucu sorumludur.
  19.Cep telefonları sessiz konuma ayarlanmalıdır.
  20.Çalışma odalarını diğer okuyucuları rahatsız etmeyecek şekilde kullanılmalıdır.
  21.Okuyucuların çalışma odalarındaki teknik arızalara hiçbir şekilde müdahale etmemesi, danışma masasında görevli personele başvurması gerekmektedir.
  22.Çalışma odalarında bulunan eşyalardan kütüphane sorumlu değildir.
  23.Grup çalışma odasında çalışma esnasında acil bir durum meydana gelmesi halinde ilgili personele haber vererek yardım istenmelidir.

 • 1.Okuyucular, kütüphane zemin katta ve Araştırma Kütüphanesinin sağ ve sol taraflarında bulunan kilitli emanet dolaplarından kimlik karşılığında yararlanabilmektedirler. Bunun için ilgili bölümde bulunan personelden dolap anahtarları temin edilebilmektedir.
  2.Hijyen koşullarını sağlayabilmek için dolaplarda koku oluşturabilecek eşya ve yiyecek/içecek bulundurulması yasaktır.
  3.Dolapların kullanım süresi 8 saattir.
  4.Süresi aşılan ve anahtarı teslim edilmeyen dolaplar, 1 gün sonra kütüphane personeli tarafından açılmaktadır.

 • 1.Otomatik Ödünç / İade Sistemi ile bütün bölümlerde ödünç alma, iade ve süre uzatma işlemleri yapılabilmektedir.
  2.Sistem üzerinden yeni kimlik kartı barkodu okutulup veya T.C. kimlik numarası yazılıp şifre girilerek hesaba ulaşılabilir.
  3.İşlem yapılacak yayın platforma yerleştirilerek işlemler gerçekleştirilebilir.
  4.Okuyucular cihaz üzerinden yapılan işlemlerden kendisi sorumludur.
  5.Her okuyucu kendi hesabı üzerinden işlem yapabilir. Üçüncü şahıslar üzerinden işlem yapmak yasaktır.
  6.Referans kitaplar ve nadir eserler danışma masaları ve sistemden ödünç alınamaz.
  7.Okuyucu ödünç almış olduğu yayınları zamanında iade etmek zorundadır. Zamanında iade edilmeyen yayınlar için cezai işlem uygulanacaktır.
  8.Tüm ödünç / iade işlemlerinde kütüphane otomasyon sistemi kayıtları esas alınacaktır.
  9.Sistemin amacı dışında kullanılması yasaktır.
  10.Sistemin kullanımı sırasında oluşabilecek fiziksel zarardan okuyucu sorumludur.

 • 1.Kütüphanemiz, okuyucularına kişisel dizüstü bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazlarıyla kablosuz erişim imkânı sunmaktadır.
  2.Kablosuz ağ erişimine kütüphane yerleşkesi dışında uzaktan erişim imkânı bulunmamaktadır.
  3.Okuyucular misafir WI-FI ağına giriş yaparak gerekli alanları doldurarak cep telefonlarına gelen şifre ile 24 saat geçerli internet şifresiyle ücretsiz kablosuz ağdan yararlanabilirler.
  4.Okuyucular internet erişimini araştırma, eğitim ve öğretim faaliyetleri doğrultusunda kullanmalıdır.
  5.Okuyucuların dizüstü bilgisayarlarındaki bilgilerin korunması için virüs, casus yazılım koruması, kişisel güvenlik duvarı ve diğer koruyucu önlemleri sağlayan programları kullanmaları önerilir. Dizüstü bilgisayarların güvenliğinden kütüphanemiz sorumlu değildir.
  6.Kablosuz ağ üzerinden iletilen verilerden veya bilgi kaybından Kütüphane sorumlu değildir.
  7.Okuyucular, internete bağlanmak için kablosuz servisi kullanırken üçüncü tarafların kullanıcıların faaliyetleri hakkında bilgi edinebileceğini bilmelidir.
  8.Kütüphane, çevrimiçi işlemlerin güvenliği ve gizliliği konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez.
  9.Kütüphane ağ güvenliğini tehdit eden girişimlerden uzak durulmalıdır.
  10.Kablosuz ağ erişiminin şahsi veya ticari kazanç amacıyla kullanılması yasaktır.
  11.Kütüphanemiz, güvenliği ihlal eden herhangi bir bilgi hırsızlığı (örneğin; kredi kartı bilgileri), güvenlik sorunları veya antivirüslerin, veri korsanlığının yol açtığı sorunlar gibi donanım veya yazılımların neden olduğu hasarlardan sorumlu değildir.
  12.Kütüphane, elektronik kaynaklarımızın kullanımı sonucunda dizüstü bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda ve diğer kablosuz cihazlarınızda doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.
  13.İnternet hızı günün saatine, ağı kullanan okuyucu sayısına ve internetin kullanıldığı işlemin türüne bağlıdır.
  14.Kütüphanemiz, bilgisayar ekipmanlarının güvenliğinden veya dizüstü bilgisayar yapılandırmalarından sorumlu değildir.
  15.Kütüphane personeli kablosuz ağın nasıl kullanılacağı hakkında okuyuculara temel yardım sağlayabilir, fakat teknik yardım sağlayamaz.
  16.Kütüphane okuyucuları internete kendi takdirine bağlı olarak erişir ve ulaştıkları erişim noktalarından sorumludur.
  17.Kütüphanemizin internet hizmetinden yararlanmak isteyen çocuk yaştaki okuyucularının nihai sorumluluğu ebeveynlerinin veya yasal vasilerinindir.
  18.Okuyucular kablosuz ağ hizmetinden yararlanırken diğer okuyucuların WI-FI şifresini kullanmamalıdır. İnternetin bilinçli veya bilinçsiz kullanımından kaynaklı ortaya çıkabilecek yasaklanmış içeriklerden ve güvenlik problemlerinden WI-FI şifresinin asıl sahibi şahsen sorumlu tutulacaktır.

 • 1.Okuyucuların kütüphanedeki belirli bölümlerde bulunan fotokopi hizmetinden yararlanabilmeleri için, E-Devlet üzerinden üyelik gerçekleştirirken hesabına depozito yatırması gerekmektedir.
  2.Fotokopi hizmetinden yararlanan tüm kütüphane okuyucuları, Telif Hakkı yasalarını kabul etmiş sayılır.
  3.Kütüphane içerisinde bulunan her türlü kaynaktan, çoğaltma yoluyla alınacak olan fotokopiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Telif Haklarını ihlâl etmeyecek şekilde yapılır. Buna göre, bir kitabın tamamının %10’undan fazlası, bir derginin ise aynı sayısından birden fazla makalenin fotokopisi alınmamalıdır.

 • Üye giriş alanı sayesinde, iç ödünç sistemi ile alınan kaynaklar, çalışma odası rezervasyonu, şahsi iletişim bilgileri, kapalı koleksiyonlarda olan kaynağı talep etme gibi işlemleri okuyucular elektronik olarak yapabilmekte ve takip edebilmektedirler. Bunun için lütfen e-devlet üstünden verilen kullanıcı adı ve şifreyi yandaki alana giriniz.