Kütüphane Kuralları

Kütüphane alanları, hizmetleri ve kaynaklarının kullanımına yönelik kurallara aşağıdan ulaşılabilmektedir.

 • 1.Okurlarımız sessiz olmaya özen göstermelidir.
  2.Masa ve sandalyelerin gereksiz kullanılmaması gerekmektedir.
  3.Çalışma masaları kullanımı için belirlenen mola süresi en fazla 60 dakikadır. Mola süresi aşımında diğer okurlar için çalışma masalarına yerleştirilebilir.
  4.Okuyucular kendi eşyalarından sorumludur. Kaybolan ya da çalınan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  5.Kütüphane içerisinde genel ahlak ve adaba aykırı; uygunsuz hal ve hareketlerde bulunulmamalıdır.
  6.Kütüphane materyallerine zarar verilmemeli ve bina dışına çıkarılmamalıdır.
  7.Salonlarda ve çalışma masalarında su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.
  8.Kütüphaneye dışarıdan yemek siparişi verilmemelidir.
  9.Kütüphane içerisinde cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır. Dinlenme alanları haricinde cep telefonuyla konuşulmamalıdır.
  10.Raflardan alınan kitaplar masaya bırakılmalıdır.
  11.Kütüphane dışına kitap ödünç verilmemektedir. Salonlar arası geçiş için iç ödünç sistemi uygulanmaktadır.
  12.Kitaplar iç ödünç sistemi kullanılarak alınmadan bulunulan salondan dışarı çıkarılmamalıdır.
  13.Okurlarımız bina içerisinde kullanmak amacıyla iç ödünç sistemiyle aldıkları kitabı iade etmeden kütüphaneden kesinlikle ayrılmamalıdır.
  14.Kütüphanedeki bilgisayarları eğitim-öğretim ve araştırmaya yönelik amaçlar dahilinde kullanılmalıdır.
  15.Kütüphane kurallarına uymayan okuyucular kütüphane personelinin uyarılarını dikkate almakla yükümlüdür.
  16.Kütüphane malzemelerine zarar veren veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.

 • 1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tüm halka açıktır.
  2.Kütüphane giriş bölümünde bulunan güvenlik noktasında yapılan tüm arama ve kimlik işlemleri herkes için geçerlidir. Kütüphaneye girişlerde 5 yaş altı çocuklarda kimlik ibrazı aranmamaktadır. 5 yaş üstü herkes için kimlik ibrazı zorunludur.
  3.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilir. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  4.Çocuk yaştaki okuyucuların internet erişimi ve yararlandıkları kitapların içeriği ebeveynlerin sorumluluğu altındadır.
  5.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  6.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat, sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulabilir.
  7.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  8.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanır.
  9.Okuyucu salonlarında ve kütüphanenin diğer bölümlerinde sessiz olmaya özen gösterilmeli; grup çalışması yapılmamalı, grup çalışmaları için grup çalışma odaları kullanılmalıdır. Grup çalışma odaları rezervasyon sistemiyle kullanılabilmektedir.
  10.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  11.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmemeli, banko görevlisinden yardım istenilmelidir.
  12.Kütüphane acil çıkış kapıları sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  13.Kütüphane kaynaklarının güvenliği kapılarda bulunan manyetik kontrol sistemiyle sağlanmaktadır. Gerekli durumlarda okuyucuya ait özel eşyalar güvenlik görevlisi tarafından kontrol edilebilir.
  14.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılmalıdır. Cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır.
  15.Kütüphanedeki bilgisayarlar sadece eğitim-öğretim ve araştırma yapma amacıyla kullanılmalıdır.
  16.Kütüphane içerisinde bulunan katalog tarama bilgisayarlarından sadece kütüphane kataloğu taranabilmektedir. İnternet erişimi için şahsi ya da kütüphanenin internet uygulama bilgisayarları kullanılabilir.
  17.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışında başka bir salona götürmek istediklerinde otomatik ödünç / iade sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  18.Okuyucular raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmalıdır.
  19.Hiçbir sandalye, masa veya bölüm bir kişinin özel kullanımına tahsis edilmemektedir.
  20.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı; çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  21.Okuyucular kütüphane kaynaklarının kullanımına ilişkin Telif Haklarından doğan kısıtlılıkları gözetmekle yükümlüdür. Kaynakların tamamı taranamaz ve kopyalanamaz.
  22.Okuyucular kütüphane içindeki fotokopi makinelerini kullanabilir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  23.Okuyucular, üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra detaylandırılan kütüphane kurallarına uyacaklarını beyan etmiş olurlar. Kütüphane, bu kurallara uymayan okuyuculara hizmet vermeyi reddetme hakkına sahiptir.

 • Basılı Kaynakların Kullanımında Telif Hakkı Kuralları

  1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde düzenlenen telif hakları bildirisi doğrultusunda kaynaklara erişim sağlamaktadır.
  2.Kütüphane tarafından okuyuculara sunulan elektronik veya basılı biçimdeki hiçbir kaynak ya da eser; üzerinde hak sahibi olan tarafın izni olmaksızın ödünç alan okuyucu tarafından üçüncü şahıslarla çıkar amaçlı kullanılmamalıdır.
  3.Kaynaklar aynı formatta veya başka bir formatta kopyalanıp çoğaltılmamalıdır.
  4.Eğitim ve öğretim amacı ile adil ve dürüst kullanım (telif hakkı sahibinin çıkarlarına zarar vermeden eseri kullanma) doğrultusunda; bir kitabın %10’u ya da bir bölümünün tamamı çoğaltılabilmektedir.
  5.Bir derginin bir sayısından sadece bir makalenin tamamı alınabilmektedir.
  6.Oluşabilecek ihlallerden ve yasa dışı çoğaltma işlemlerinden okuyucu şahsen sorumludur.

   

  Elektronik Kaynakların Kullanımında Telif Hakkı Kuralları

  1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde düzenlenen telif hakları bildirisi doğrultusunda kaynaklara erişim sağlamaktadır.
  2.Kütüphanemiz tarafından abone olunan ya da deneme erişimine açık olan elektronik dergiler, kitaplar, veritabanları, diğer dijital ürünler ile kamu ve tüzel kuruluşlarının kendine has kaynakları ulusal ve uluslararası lisans anlaşmaları ile koruma altındadır.
  3.Elektronik kaynakların kullanım hakları yayıncı ve elektronik ürüne göre farklılık göstermektedir. Kütüphanenin sağlamış olduğu elektronik kaynakların, verilerin, elektronik posta ya da basılı kopyalarının üçüncü kişilerle paylaşılması yasaktır.
  4.Telif hakları gereğince bir derginin bir sayısından bir makalenin tamamı alınabilir.
  5.Elektronik kaynaklardan sağlanan materyaller, herkes tarafından erişilebilen web sayfalarına ya da diğer çevrim içi ortama gönderilmemelidir.
  6.Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir. Üçüncü parti yazılımlar (Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak sistematik indirme yapılmamalıdır.
  7.Uzaktan erişim ile ilgili “okuyucu adı ve şifre” bilgileri bir elektronik ağ üzerine yüklenmemeli, dağıtılmamalı ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
  8.Kütüphanemiz elektronik kaynaklara erişime yönelik telif haklarını kısıtlayan ve ihlale yol açan durumlarda müdahil olma ve yasalar tarafından kütüphaneye sağlanan tüm kanuni imkanlardan yararlanma hakkına sahiptir.
  9.DVD, VCD, CD vb. ses ve görüntü kaynaklarından kopyalama yapmak yasaktır.

 • 1.Cihannümâ Salonu 7/24 hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Cihannümâ salonundaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salon içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulabilir.
  8.Cihannümâ Salonunda su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Cihannümâ Salonundaki kaynaklar İç Ödünç Hizmetiyle alındıktan sonra diğer kütüphane/ salonlarda kullanılabilmektedir.
  13.Cihannümâ Salonunda Otomatik Ödünç / İade Sistemi bulunmadığından okuyucuların, ödünç alma işlemini danışma masalarındaki görevliler aracılığıyla yapması gerekmektedir.
  14.Cihannümâ Salonunda fotokopi makinesi bulunmadığı için okuma salonlarındaki fotokopi makineleri kullanılabilmektedir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  15.Cihannümâ Salonunda grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, bu doğrultuda bir  gereksinim duyan okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  16.Okuyucular Cihannümâ Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp sonrasında bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular kütüphane görevlisinden yardım isteyebilirler.
  17.Ödünç alınan kaynakların Cihannümâ Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.

 • 1.2. katta bulunan Okuma Salonu hafta içi ve hafta sonu 24 saat, 4. katta bulunan Okuma Salonu ise hafta içi ve hafta sonu 08:00–00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, görüşmeler sadece belirlenen dinlenme alanlarında yapılmalıdır.
  4.Okuma salonlarındaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salonlar içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
  5.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  8.Okuma Salonlarında su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulundukları yer dışından başka bir kütüphane/salona götürmek  istediklerinde Otomatik Ödünç/İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  13.Okuyucular Okuma Salonlarında bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri materyallere ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
  14.Okuyucular Okuma salonları içerisindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  15.Okuma Salonlarındaki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli; grup çalışması yapacak okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  16.Okuyucular raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmalı ya da banko görevlisine teslim etmelidir.
  17.Kaynakların ödünç alınan Okuma Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili Salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.

 • 1.Süreli Yayınlar Salonu hafta içi ve hafta sonu 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  4.Süreli Yayınlar Salonundaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salon içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  5.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  8.Süreli Yayınlar Salonunda su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Süreli Yayınlar Salonunda bulunan kaynaklar Salon dışına çıkarılmamalıdır.
  12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  13.Okuyucular Süreli Yayınlar Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklar alfabetik olarak raflarda yer almaktadır. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular banko görevlisinden yardım isteyebilirler.
  14.Okuyucular salon içindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  15.Okuyucular, raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  16.Süreli yayınların geçmiş yıllara ait sayıları Kütüphanenin deposunda bulunmaktadır.

 • 1.Araştırma Kütüphanesinden; araştırmacılar, akademisyenler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanabilmektedir.
  2.Araştırma Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 24 saat hizmet vermektedir.
  3.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
  6.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  7.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  8.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  9.Araştırma Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  10.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  11.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  13.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışından başka bir salona götürmek istediklerinde Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  14.Okuyucular Araştırma Kütüphanesinde bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp, bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular banko görevlisinden yardım isteyebilirler.
  15.Okuyucular kütüphane içerisindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  16.Araştırma Kütüphanesindeki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  17.Araştırma Kütüphanesinde bulunan seminer odası 14 kişiliktir. Seminer odasının kullanımıyla ilgili detaylı bilgi için Grup Çalışma Odaları kullanım kurallarını inceleyiniz.
  18.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  19.Kaynakların ödünç alındığı kütüphane/salona iade edilmesi gereklidir. İlgili kütüphane/salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.
  20.Çalışma masalarında yer ayırma amaçlı kişisel eşya bırakılmamalıdır.
  21.Okuyucular kişisel eşyalarını Araştırma Kütüphanesinin sağ ve sol taraftaki girişlerinde bulunan Kilitli Emanet Dolaplarına ilgili Kütüphanenin banko görevlisine başvurarak bırakabilirler.
  22.Okuyucular, kütüphane kullanımı, fotokopi, katalog tarama ekranları, İç Ödünç Hizmeti ile Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanımı hakkında bilgi için Kütüphanedeki banko görevlilerine başvurabilirler.
  23.Araştırma yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen okuyucular, Kütüphanedeki uzman kütüphaneciden hafta içi 09:30-17:30 saatleri arasında randevu alabilirler.

 • 1.Gençlik Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00-00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Gençlik Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  3.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Kütüphanemizde çalışma yapan gençlerden ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  6.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  7.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  8.Kütüphanede bırakılan, unutulan ve kaybolan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  9.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmemeli, banko görevlisinden yardım istenilmelidir.
  10.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  11.Gençlerin resimleri ve videoları resmi izin dilekçesi alınmadan çekilmemelidir.
  12.18 yaş altı gençler, kütüphanede açılacak olan kurs, seminer vb. için ebeveynleri ya da vasileri ile kayıt yaptırmalıdırlar.
  13.Bireysel ses ve görüntü kabinleri ile grup çalışma odaları için kütüphane üyeliği gerekmektedir. Bu üyelik sonrasında oda rezervasyon kısmından, istenen gün, saat ve kabin/oda için rezervasyon yapılabilmektedir.
  14.Gençlik Kütüphanesinde bulunan ekranlardaki teknik problemler için, banko görevlisine başvurulması gerekmektedir.
  15.Raflarda bulunamayan kaynaklar için banko görevlisine başvurulmalıdır.
  16.Kitaplar kullanıldıktan sonra masalara bırakılmalıdır.
  17.Kütüphane kaynakları, iç ödünç hizmeti kapsamındaki işlemler yapılmadan kesinlikle dışarı çıkarılmamalıdır.
  18.Gençlik Kütüphanesinde bulunan kaynakları başka bölümde kullanmak isteyen gençler, kütüphane sistemine üye olarak İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilirler.
  19.İç Ödünç Hizmetinden faydalanılarak alınan kaynaklar, zamanında ve yıpratmadan Otomatik Ödünç / İade Sistemi üstünden ya da banko görevlilerine iade edilmelidir.
  20.Banko görevlisinden teslim alınan Satranç Oyun Takımı, oyun bittikten sonra tekrar görevliye tam olarak teslim edilmelidir.
  21.Fotokopi işlemleri için kütüphane görevlisine başvurulması gerekmektedir.

 • 1.Ses ve Görüntü Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00 – 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  4.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  5.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  6.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  7.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  8.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  9.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  10.Kütüphanedeki dijital odalarda bulunan dokunmatik ekranlardan sadece TRT’nin sağladığı dizi, film, çizgi film, belgesel ve canlı TV yayınına erişilebilmektedir.
  11.Ses ve Görüntü Kütüphanesindeki dijital oda ve bireysel çalışma odalarında bulunan ekranlara, ses ve görüntü kaynaklarına ve bölümde bulunan eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  12.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde bulunan materyallerin (CD, DVD vb.) kütüphane binası dışına çıkarılması yasaktır.
  13.Okuyucular Kütüphanede bulunan ekranlardan şahsi kulaklıklarıyla ya da bankolardan ödünç işlemi ile alacakları kulaklıklar ile faydalanmaktadırlar.
  14.Okuyucu hesabına ödünç verilerek kullanılan kulaklıklar, çalışma bitiminde banko görevlisine hesaptan iade alınması için teslim edilir.
  15.Bireysel çalışma odaları rezervasyonla kullanılmaktadır.
  16.Bireysel odalarımız Oda Rezervasyon Sistemi ile çalışmaktadır ve çift kişilik kullanımı yasaktır.
  17.Kullanılan materyallerin Telif Hakları kopyalanması yasaktır.
  18.CD/DVD'lerin Ses ve Görüntü Kütüphanesinde kullanılması, başka kütüphane/salona götürülmemesi gerekmektedir.

 • 1.Nadir Eserler Kütüphanesi, okuyuculara 08.00 - 00.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınmalı, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılabilmektedir.
  4.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  5.Kütüphane içerisindeki alanlar temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  8.Kütüphanede su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kullanım Kuralları incelenebilir.
  10.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  11.Kütüphanenin ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Grup Çalışma Odalarını kullanmaları gerekmektedir.
  12.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  13.Nadir eserlerden faydalanmak isteyen okuyucular, bu eserlerin sayısallaştırılmış formları üzerinden çalışma yapabilirler. Eserleri incelemek için Kütüphanede bulunan bilgisayarlar kullanılabilir.
  14.Eserler, Nadir Eserler Kütüphanesi içerisinde kişisel dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar kullanılarak da incelenebilir ancak görevliden izinsiz kopyalama yapılmamalıdır.
  15.Nadir eserlerin özgün baskısı üzerinden çalışma yapabilmek için İdarenin izni gerekmektedir.
  16.İzin alınan eserlerin özgün baskısı görevlilerin gözetiminde Nadir Eserler Kütüphanesi içerisinde incelenebilir.
  17.Kütüphaneden, İç Ödünç Hizmeti ile farklı kütüphanelere/salonlara kaynak çıkarılmasına müsaade edilmemektedir.
  18.Nadir eser incelenirken dikkatli ve özenli olunmalı, esere hiçbir şekilde zarar verilmemelidir. Bu Kütüphanede çalışırken renkli kalem, tükenmez kalem vs. kullanılmamalı sadece kurşun kalem kullanılmalıdır.
  19.Nadir eserlerden fotokopi alınmaz. Eserin fiziksel özellikleri İdare tarafından değerlendirildikten sonra uygun görülmesi halinde dijital kopyası veya fotoğrafı alınabilir. Ancak flaşlı çekim yapılmamalıdır.
  20.Okuyucular, nadir eserlerden kişisel bilgi ihtiyacını karşılamak veya bilimsel çalışmalarında kullanmak için faydalanabilirler. Eserler hukuka aykırı bir amaç için kullanılmamalı ve üçüncü şahıslarla paylaşılmamalıdır.
  21.Nadir eserlerden kitap, tez, makale yayımlamak üzere yararlanan okuyucular, yayımladıkları eserin bir nüshasını kütüphaneye vermelidirler.

 • 1.Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi hafta içi ve hafta sonu 08:00-00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  2.Çocuk Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  3.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  4.Kütüphanede telefonlar sessiz konumda kullanılmalıdır.
  5.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılmaktadır.
  6.Çocuklar kütüphanede ebeveynleri ya da vasileri tarafından yalnız bırakılmamalıdır.
  7.Çocukların güvenliğinden ve davranışlarından ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  8.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  9.Kütüphaneye bırakılan, unutulan ve kaybolan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  10.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmeyerek banko görevlisinden yardım istenilmelidir.
  11.Kütüphane acil çıkış kapıları sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  12.Çocukların resimleri ve videoları resmi izin dilekçesi alınmadan çekilmemelidir.
  13.Raflarda bulunamayan kaynaklar için kütüphane görevlisiyle irtibata geçilmelidir.
  14.Kitaplar kullanıldıktan sonra masalara bırakılmalıdır.
  15.Çocuk Kütüphanesinde bulunan kaynakları başka bölümde kullanmak isteyen çocuklar, kütüphane sistemine üye olarak ya da velisi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilirler.
  16.İç Ödünç Hizmetinden faydalanılarak alınan kaynaklar, zamanında ve yıpratmadan Otomatik Ödünç / İade Sistemi üstünden ya da banko görevlisine iade edilmelidir.
  17.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesinden çocukların ebeveynleri ya da vasileri sorumludur. Bu nedenle Çocuk Kütüphanesindeki kaynak ve eşyalara zarar verilmesi halinde, çocukların ebeveyn ya da vasilerin üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  18.Kütüphane görevlisinden teslim alınan Satranç Oyun Takımı, oyun bittikten sonra tekrar görevliye tam olarak teslim edilmelidir.
  19.Fotokopi işlemleri için kütüphane görevlisine başvurulması gerekmektedir.
  20.Açılacak olan kurs, atölye vb. bölümlerdeki etkinlikler için ebeveynlerin banko görevlisine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
  21.Multimedya alanlarının kullanımı için Çocuk Kütüphanesi banko görevlisinden randevu alınması gerekmektedir.
  22.Çocuk Kütüphanesinde bulunan teknik problemler için banko görevlisine başvurulması gerekmektedir.
  23.Çocuklar, etkinlik yaparken ebeveyn ya da vasinin salon içinde olması; etkinlik bitiminde ise ebeveynlerince faaliyet görevlileri tarafından teslim alınmalıdır.
  24.Çocuğuyla gelmeyen ziyaretçilerin, Çocuk Kütüphanesinde zaman geçirmemesi; Çocuk Kütüphanesinden herhangi bir ihtiyacı olan okuyucunun banko görevlisine başvurması gerekmektedir.
  25.Çocuk tuvaleti çocuklara özeldir. Yetişkinler kullanmamalıdır.
  26.Çocuklar için tehlike yaratacak (kesici, delici vb.) eşya ve oyuncaklar, kütüphaneye getirilmemelidir.

 • 1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde İç Ödünç Hizmeti, belirli bir kütüphane/salona ait kaynağın diğer kütüphane ve salonlarda da kullanılmasına olanak tanıyan bir hizmetidir.
  2.Okuyucunun İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilmesi için öncelikle kütüphaneye üye olması gerekmektedir.
  3.Kütüphanemizde İç Ödünç Hizmeti işlemleri sadece kütüphaneler/salonlar arası yapılmaktadır. Okuyucuların, kaynakları hiçbir şekilde Kütüphane binası dışına çıkarmasına müsaade edilmemektedir.
  4.Okuyucu en fazla 4 kitap ödünç alarak diğer kütüphane/salonlarda kullanabilmektedir.
  5.Referans kitapları, nadir eserler, CD / DVD’ler ve süreli yayınlar ödünç alınamazlar.
  6.İç Ödünç Hizmeti ile alınmak ve iade edilmek istenen kaynak için Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanılır. Herhangi bir teknik problem olması halinde bankolarda görevli personel aracılığıyla hizmetten yararlanabilmektedir.
  7.İç Ödünç Hizmeti ile alınarak başka kütüphane/salonlarda kullanılan kaynakların sorumluluğu okuyucuya aittir.
  8.Okuyucu iade işlemini gerçekleştirdikten sonra kütüphane hesabını kontrol etmelidir. İade ettiği kitabın hesabından düşmediğini gördüğü takdirde ilgili kütüphane/salonda bankolarda görevli personele başvurmalıdır. Bu tarz sorunların çıkma ihtimaline karşı Otomatik Ödünç / İade Sistemi yapılan işlemlerde alınan fişlerin saklanması gerekmektedir.
  9.İç Ödünç Hizmeti kullanılarak alınan kaynakların kullanım süreleri (1 gün) başka bir okuyucu talep etmediği sürece ve uzatma işlemi yapılması (1 gün) koşuluyla sınırlandırılmamaktadır.
  10.Kaynaklar ödünç alınan kütüphane/salonlara iade edilmelidir. İlgili kütüphane/salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar açık bulunan kütüphane/salonlara iade edilebilmektedir.
  11.Kütüphane, gerekli gördüğü durumlarda kaynağın iadesini beklemeden, ödünç alınan kaynağı okuyucudan isteme hakkına sahiptir.
  12.Kütüphanemizde okuyucu adına kitap ayırma işlemi yapılamaz.
  13.Yabancı uyruklu okuyucular (oturma izni olmayan) İç Ödünç Hizmetinden yararlanamazlar.
  14.Özel koleksiyonlardaki kitaplar, kapalı raf sistemine göre okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Okuyucu tarafından talep edilen kitabın aynısı açık raflarda yok ise, söz konusu kitap bankoda görevli personel tarafından özel koleksiyon odalarından çıkarılarak okuyucunun kullanımına verilir. Özel koleksiyondan bir defada en fazla 3 kitap teslim alınabilir. Kitabın teslimi, kullanımı ve iadesi hususlarında bankoda görevli personelin yönlendirmeleri takip edilmelidir. Özel koleksiyon kitaplarının danışma masalarında veya İç Ödünç Sistemi ile farklı kütüphanelerde/salonlarda kullanılmasına müsaade edilmemektedir. Bu kitaplara zarar veren, kaybeden veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.

 • 1.Rezervasyon işlemlerinin yapılabilmesi için kütüphaneye üye olunması gerekmektedir. Kütüphaneye e-Devlet üzerinden üye olunabilir.
  2.Rezervasyon işlemleri e-Devlet üzerinden üye olduktan sonra rezervasyon.mk.gov.tr web sayfasından rezervasyon işlemini yapabilirsiniz. Daha önce üyelik kaydı bulunanlar, rezervasyon işlemine direkt başlayabilirler.
  3.Rezervasyon süresi sergi ve Kütüphane ziyareti için 2 saat, çalışma masaları için 4 saat olarak belirlenmiştir ve uzatma işlemi yapılmamaktadır.
  4.Okuyucu, rezervasyon saatinden 5 dakika önce bankoda görevli personele kimlik kartını ibraz etmelidir.
  5.Rezervasyonuna zamanında gelmeyen okuyucuların bu işlemi, en fazla 15 dakika sonra iptal edilir.
  6.Rezervasyonuna 2 defa üst üste geç gelen veya kullandığı sandalyeyi geç iade eden okuyucuların rezervasyon hakları 7 gün boyunca askıya alınır.
  7.Gerekli görüldüğü takdirde yetkili personel tarafından, rezervasyonda düzeltme veya iptal işlemi yapılabilir.
  8.Rezerve edilen sandalye haricinde sandalye kullanılamaz ve yeri değiştirilemez.
  9.Aynı anda iki farklı sandalye için rezervasyon yapılamaz.
  10.Sandalyeler diğer okuyucuları rahatsız etmeyecek şekilde kullanılmalıdır.
  11.Masalarda su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir.
  12.Masanın temiz ve düzenli bırakılmasından okuyucu sorumludur.
  13.Rezervasyon kullanım süresi dolan okuyucuların çıkış işlemi bankoda görevli personel tarafından yapılmaktadır.
  14.Cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır.
  15.Bütün okuyucular kütüphane içerisinde Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kurallara uymakla yükümlüdür.
  16.Kaybolan ve bulunan eşyalardan Kütüphane sorumlu değildir.
  17.Teknik arızalara hiçbir şekilde müdahale edilmemeli, bankoda görevli personelden destek alınmalıdır.
  18.Çalışma esnasında acil bir durum meydana gelmesi halinde bankoda görevli personelden yardım istenmelidir.
  19.Kütüphane kurallarına uymayan okuyucular kütüphane personelinin uyarılarını dikkate almakla yükümlüdür.

 • 1.Okuyucular Kütüphane zemin katta ve Araştırma Kütüphanesinin girişinde bulunan Kilitli Emanet Dolaplarından belirli süre dahilinde faydalanabilmektedirler. Bu dolaplardan faydalanmak için ilgili kütüphanenin/bölümün banko/danışma görevlisine başvurulmalıdır.
  2.Dolap anahtarları okuyucuya verilmemekte; ilgili bölüm personelinde kalmaktadır.
  3.Hijyen koşullarını sağlayabilmek için dolaplarda koku oluşturabilecek eşya ve yiyecek/içecek bulundurulması yasaktır.
  4.Dolapların kullanım süresi 8 saattir. 8 saat sonunda diğer emanet dolapları boş ve bekleyen kişiler yok ise bu süre uzatılabilir.
  5.Kullanım süresini aşan dolaplar, 1 gün sonra kütüphane personeli tarafından açılmaktadır.

 • 1.Otomatik Ödünç / İade Sistemi ile bütün kütüphane/salonlarda ödünç alma, iade ve süre uzatma işlemleri yapılabilmektedir.
  2.Sistem üzerinden yeni T.C. Kimlik Kartı barkodu okutulup veya T.C. Kimlik Kartı numarası yazılıp şifre girilerek hesaba ulaşılabilir.
  3.İşlem yapılacak kaynak, barkodu okutulup platforma yerleştirilerek işlemler gerçekleştirilebilir.
  4.Okuyucular sistem üzerinden yaptıkları işlemlerden kendileri sorumludur.
  5.Her okuyucu sadece kendi hesabı üzerinden işlem yapabilir. Üçüncü şahıslar üzerinden işlem yapmak yasaktır.
  6.Referans kitapları, nadir eserler, CD / DVD’ler ve süreli yayınlar ödünç alınamazlar.
  7.Okuyucu ödünç almış olduğu yayınları zamanında iade etmek zorundadır.
  8.Kaynaklara zarar veren, kaybeden veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  9.Tüm ödünç / iade işlemlerinde kütüphane otomasyon sistemi kayıtları esas alınacaktır.
  10.Sistemin amacı dışında kullanılması yasaktır.
  11.Sistemin kullanımı sırasında oluşabilecek fiziksel zarardan okuyucu sorumludur.

 • 1.Kütüphanemiz, okuyucularına kişisel dizüstü bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazlarıyla Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim imkânı sunmaktadır.
  2.Kütüphane Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim olanağından sadece pasaportu ile kütüphaneyi ziyaret eden yabancı uyruklu okuyucular yararlanamamaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni kimliği olan ve “99” ile başlayan kimlik numarasına sahip yabancı okuyucular üyelik gerçekleştirerek Wi-Fi hizmetinden yararlanabilmektedir.
  3.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim imkânından kütüphane yerleşkesi dışında uzaktan erişim imkânı bulunmamaktadır.
  4.Okuyucular “Kütüphane-Üye” Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimine giriş yaparak gerekli alanları doldurarak cep telefonlarına üyelik ile gelen şifreyle internet erişimini sağlayabilirler.
  5.Okuyucular internet erişimini araştırma, eğitim ve öğretim faaliyetleri doğrultusunda kullanmalıdır.
  6.Okuyucuların kişisel dizüstü bilgisayarlarındaki bilgilerin korunması için virüs, casus yazılım koruması, kişisel güvenlik duvarı ve diğer koruyucu önlemleri sağlayan programları kullanmaları önerilir. Kişisel dizüstü bilgisayarların güvenliğinden kütüphanemiz sorumlu değildir.
  7.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimi aracılığıyla iletilen verilerden veya bilgi kaybından Kütüphane sorumlu değildir.
  8.Kütüphane, çevrimiçi işlemlerin güvenliği ve gizliliği konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez.
  9.Kütüphane ağ güvenliğini tehdit eden girişimlerden uzak durulmalıdır.
  10.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişiminin şahsi veya ticari kazanç amacıyla kullanılması yasaktır.
  11.Kütüphanemiz, güvenliği ihlal eden herhangi bir bilgi hırsızlığı (örneğin kredi kartı bilgileri), güvenlik sorunları veya antivirüslerin, veri korsanlığının yol açtığı sorunlar gibi donanım veya yazılımların neden olduğu hasarlardan sorumlu değildir.
  12.Kütüphanemiz, elektronik kaynaklarının kullanımı sırasında/sonucunda, okuyucunun kişisel dizüstü bilgisayarında, tabletinde, telefonunda ve diğer kablosuz cihazlarında doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.
  13.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile bağlanılan internetin hızı günün saatine, ağı kullanan okuyucu sayısına ve internetin kullanıldığı işlemin türüne bağlıdır.
  14.Kütüphanemiz, okuyucularının bilgisayar ekipmanlarının güvenliğinden veya kişisel dizüstü bilgisayar yapılandırmalarından sorumlu değildir.
  15.Kütüphane personeli Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişiminin nasıl sağlanacağı konusunda okuyuculara temel yardım sağlayabilir, fakat teknik yardım sağlayamaz.
  16.Kütüphane okuyucuları kablolu veya kablosuz internete kendi inisiyatifleri dâhilinde erişir ve ulaştıkları erişim noktalarından sorumludur.
  17.Kütüphanemizin kablolu veya kablosuz internet erişimi hizmetinden yararlanmak isteyen çocuk yaştaki okuyucuların tüm sorumluluğu ebeveynlerinin veya yasal vasilerinindir.
  18.Okuyucular Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimi hizmetinden yararlanırken diğer okuyucuların Wi-Fi şifrelerini kullanmamalıdır. İnternetin bilinçli veya bilinçsiz kullanımından kaynaklı ortaya çıkabilecek yasaklanmış her türlü içeriğe erişimden ve güvenlik problemlerinden Wi-Fi şifresinin asıl sahibi sorumlu tutulacaktır.

 • 1.Okuyucuların kütüphanedeki belirli bölümlerde bulunan fotokopi hizmetinden yararlanabilmeleri için, zemin kat Divan Salonu ve 6. kattaki para yükleme (kiosk) cihazlarından sanal hesaplarına para yüklemesi gerekmektedir.
  2.Fotokopi hizmetinden yararlanan tüm kütüphane okuyucuları, Telif Hakkı yasalarını kabul etmiş sayılır.
  3.Kütüphane içerisinde bulunan her türlü kaynaktan, çoğaltma yoluyla alınacak olan fotokopiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Telif Haklarını ihlâl etmeyecek şekilde yapılır. Buna göre, bir kitabın tamamının %10’undan fazlası, bir derginin ise aynı sayısından birden fazla makalenin fotokopisi alınmamalıdır.
  4.Fotokopi makinalarından kaynakların/dokümanların fotokopisi çekilebileceği gibi, Kütüphanedeki okuyucu bilgisayarlarından da bu makinalara çıktı gönderilebilmektedir.

 • Kütüphaneye giriş yapan okuyuculardan üye olanlar Kütüphane Hesabına da üyeliklerini yapabilmektedirler. Bu üyelik sayesinde okuyucular, İç Ödünç Hizmeti, çalışma odası rezervasyonu, internet erişim vb. birçok kütüphane hizmetinden faydalanabilmektedirler. “Kütüphane Hesabım” için öncelikle Kütüphaneye üye olunmalı ve e-Devlet üstünden verilen okuyucu adı ve şifre kullanılmalıdır. Üyelik süresi dolan üyelerimizin e-Devlet üzerinden üyeliklerini güncellemeleri gerekmektedir.

 • 1.Bilim ve Teknoloji Atölyeleri ücretsizdir.
  2.Atölyeler Millet Kütüphanesi -1 ve -2. katlarda bulunmaktadır.
  3.Atölyeler rezervasyon sistemi ile kullanılmaktadır. Rezervasyonlar etkinliğe katılacak sınıf öğretmeni tarafından yapılır.
  4.Atölyelere kayıt yaptırmayan sınıflar atölye etkinliklerine katılamayacaktır.
  5.“Kayıt Onaylandı” bilgisi ile atölye etkinliğine katılabilir.
  6.Önceden kayıt yaptırılan etkinliğe katılımın iptal işlemini “Rezervasyonlarım” bölümünden gerçekleştirebilir.
  7.Planlanan atölye etkinliklerinin iptali ya da ertelenmesi bilgisi e-posta ve telefonla yapılmaktadır..
  8.Rezervasyon formlarındaki bilgiler eksiksiz ve doğru doldurulmalıdır. Eksik ve yanlış bilgi verilen rezervasyonlar tamamlanamaz.
  9.Atölyelerin süreleri ve katılımcı kapasitesi etkinlik türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir, rezervasyon oluştururken buna dikkat edilmelidir.
  10.Katılımcıların etkinlik saatinden en az 30 dk önce Millet Kütüphanesine gelmeleri tavsiye edilmektedir.
  11.Atölyelere katılım sonunda katılımcılara katılım belgesi verilir.
  12.Soru ve görüşlerinizi ktp.egitim@tccb.gov.tre-posta adresine yazabilirsiniz.