Kütüphane Kuralları

Kütüphane alanları, hizmetleri ve kaynaklarının kullanımına yönelik kurallara aşağıdan ulaşılabilmektedir.

 • 1.Okuyucularımız sessiz olmaya özen göstermelidir.
  2.Masa ve sandalyelerin gereksiz kullanılmaması gerekmektedir.
  3.Çalışma masalarının kullanımı için belirlenen mola süresi en fazla 60 dakikadır. Mola süresi aşımında okuyucunun çalışma alanına dönmemesi durumunda diğer okuyucular çalışma masalarından yararlandırılmaktadır.
  4.Okuyucular kendi eşyalarından sorumludur. Kaybolan ya da çalınan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  5.Kütüphane içerisinde genel ahlak ve adaba aykırı; uygunsuz hal ve hareketlerde bulunulmamalıdır.
  6.Kütüphane materyallerine zarar verilmemeli ve bina dışına çıkarılmamalıdır.
  7.Salonlarda ve çalışma masalarında su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.
  8.Kütüphane içerisinde cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır. Dinlenme alanları haricinde cep telefonuyla konuşulmamalıdır.
  9.Raflardan alınan kaynaklar masaya bırakılmalıdır.
  10.Kütüphane dışına kaynak ödünç verilmemektedir. Salonlar arası geçiş için iç ödünç sistemi uygulanmaktadır.
  11.Kaynaklar iç ödünç sistemi ile ödünç alınmadan bulunulan salondan dışarı çıkarılmamalıdır.
  12.Okuyucularımız bina içerisinde kullanmak amacıyla iç ödünç sistemiyle aldıkları kaynakları iade etmeden kütüphaneden ayrılmamalıdır.
  13.Kütüphanedeki bilgisayarlar eğitim-öğretim ve araştırmaya yönelik amaçlar dâhilinde kullanılmalıdır.
  14.Kütüphane kurallarına uymayan okuyucular kütüphane personelinin uyarılarını dikkate almakla yükümlüdür.
  15.Kütüphane malzemelerine zarar veren veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.

 • 1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tüm halka açıktır.
  2.Kütüphane giriş bölümünde bulunan güvenlik noktasında yapılan tüm arama ve kimlik işlemleri herkes için geçerlidir. Kütüphaneye girişlerde 5 yaş altı çocuklarda kimlik ibrazı aranmamaktadır. 5 yaş üstü herkes için kimlik ibrazı zorunludur.
  3.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilir. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  4.Çocuk yaştaki okuyucuların internet erişimi ve yararlandıkları kitapların içeriği ebeveynlerin sorumluluğu altındadır.
  5.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  6.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat, sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulabilir.
  7.Kütüphanenin kaynaklardan faydalanıldığı bölümlerinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  8.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanır.
  9.Okuyucu salonlarında ve kütüphanenin diğer bölümlerinde sessiz olmaya özen gösterilmeli; grup çalışması yapılmamalı, grup çalışmaları için grup çalışma odaları kullanılmalıdır. Grup çalışma odaları rezervasyon sistemiyle kullanılabilmektedir.
  10.
  Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınmakta olup, haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  11.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmemeli, banko görevlisinden yardım istenilmelidir.
  12.Kütüphane acil çıkış kapıları sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  13.Kütüphane kaynaklarının güvenliği kapılarda bulunan manyetik kontrol sistemiyle sağlanmaktadır. Gerekli durumlarda okuyucuya ait özel eşyalar güvenlik görevlisi tarafından kontrol edilebilir.
  14.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılmalıdır. Cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır.
  15.Kütüphanedeki bilgisayarlar sadece eğitim-öğretim ve araştırma yapma amacıyla kullanılmalıdır.
  16.Kütüphane içerisinde bulunan katalog tarama bilgisayarlarından sadece kütüphane kataloğu taranabilmektedir. İnternet erişimi için şahsi ya da kütüphanenin internet uygulama bilgisayarları kullanılabilir.
  17.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışında başka bir salona götürmek istediklerinde otomatik ödünç / iade sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  18.Okuyucular raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmalıdır.
  19.Hiçbir sandalye, masa veya bölüm bir kişinin özel kullanımına tahsis edilmemektedir.
  20.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı; çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  21.Okuyucular kütüphane kaynaklarının kullanımına ilişkin Telif Haklarından doğan kısıtlılıkları gözetmekle yükümlüdür. Kaynakların tamamı taranamaz ve kopyalanamaz.
  22.Okuyucular kütüphane içindeki fotokopi makinelerini kullanabilir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  23.Okuyucular, üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra detaylandırılan kütüphane kurallarına uyacaklarını beyan etmiş olurlar. Kütüphane, bu kurallara uymayan okuyuculara hizmet vermeyi reddetme hakkına sahiptir.

 • Basılı Kaynakların Kullanımında Telif Hakkı Kuralları

  1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde düzenlenen telif hakları bildirisi doğrultusunda kaynaklara erişim sağlamaktadır.
  2.Kütüphane tarafından okuyuculara sunulan elektronik veya basılı biçimdeki hiçbir kaynak ya da eser; üzerinde hak sahibi olan tarafın izni olmaksızın ödünç alan okuyucu tarafından üçüncü şahıslarla çıkar amaçlı kullanılmamalıdır.
  3.Kaynaklar aynı formatta veya başka bir formatta kopyalanıp çoğaltılmamalıdır.
  4.Eğitim ve öğretim amacı ile adil ve dürüst kullanım (telif hakkı sahibinin çıkarlarına zarar vermeden eseri kullanma) doğrultusunda; bir kitabın %10’u ya da bir bölümünün tamamı çoğaltılabilmektedir.
  5.Bir derginin bir sayısından sadece bir makalenin tamamı alınabilmektedir.
  6.Oluşabilecek ihlallerden ve yasa dışı çoğaltma işlemlerinden okuyucu şahsen sorumludur.

   

  Elektronik Kaynakların Kullanımında Telif Hakkı Kuralları

  1.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde düzenlenen telif hakları bildirisi doğrultusunda kaynaklara erişim sağlamaktadır.
  2.Kütüphanemiz tarafından abone olunan ya da deneme erişimine açık olan elektronik dergiler, kitaplar, veritabanları, diğer dijital ürünler ile kamu ve tüzel kuruluşlarının kendine has kaynakları ulusal ve uluslararası lisans anlaşmaları ile koruma altındadır.
  3.Elektronik kaynakların kullanım hakları yayıncı ve elektronik ürüne göre farklılık göstermektedir. Kütüphanenin sağlamış olduğu elektronik kaynakların, verilerin, elektronik posta ya da basılı kopyalarının üçüncü kişilerle paylaşılması yasaktır.
  4.Telif hakları gereğince bir derginin bir sayısından bir makalenin tamamı alınabilir.
  5.Elektronik kaynaklardan sağlanan materyaller, herkes tarafından erişilebilen web sayfalarına ya da diğer çevrim içi ortama gönderilmemelidir.
  6.Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir. Üçüncü parti yazılımlar (Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak sistematik indirme yapılmamalıdır.
  7.Uzaktan erişim ile ilgili “okuyucu adı ve şifre” bilgileri bir elektronik ağ üzerine yüklenmemeli, dağıtılmamalı ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
  8.Kütüphanemiz elektronik kaynaklara erişime yönelik telif haklarını kısıtlayan ve ihlale yol açan durumlarda müdahil olma ve yasalar tarafından kütüphaneye sağlanan tüm kanuni imkanlardan yararlanma hakkına sahiptir.
  9.DVD, VCD, CD vb. ses ve görüntü kaynaklarından kopyalama yapmak yasaktır.

 • 1.Cihannümâ Salonu çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Cihannümâ salonundaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salon içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulabilir.
  8.

  Cihannümâ Salonunda su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastanede giderilmelidir.

  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Cihannümâ Salonundaki kaynaklar İç Ödünç Hizmetiyle alındıktan sonra diğer kütüphane/ salonlarda kullanılabilmektedir.
  13.Cihannümâ Salonunda Otomatik Ödünç / İade Sistemi bulunmadığından okuyucuların, ödünç alma işlemini danışma masalarındaki görevliler aracılığıyla yapması gerekmektedir.
  14.Cihannümâ Salonunda fotokopi makinesi bulunmadığı için okuma salonlarındaki fotokopi makineleri kullanılabilmektedir. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  15.Cihannümâ Salonunda grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, bu doğrultuda bir  gereksinim duyan okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
  16.Okuyucular Cihannümâ Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp sonrasında bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular kütüphane görevlisinden yardım isteyebilirler.
  17.Ödünç alınan kaynakların Cihannümâ Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.

 • 1.Okuma Salonları çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, görüşmeler sadece belirlenen dinlenme alanlarında yapılmalıdır.
  4.Okuma salonlarındaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salonlar içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
  5.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  8.Okuma Salonlarında su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulundukları yer dışından başka bir kütüphane/salona götürmek  istediklerinde Otomatik Ödünç/İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  13.Okuyucular Okuma Salonlarında bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri materyallere ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
  14.Okuyucular Okuma Salonları içerisindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  15.Okuma Salonlarındaki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli; grup çalışması yapacak okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
  16.Okuyucular raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmalı ya da banko görevlisine teslim etmelidir.
  17.Kaynakların ödünç alınan Okuma Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.

 • 1.Süreli Yayınlar Salonu çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  4.Süreli Yayınlar Salonundaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salon içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  5.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  8.Süreli Yayınlar Salonunda su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  11.Süreli Yayınlar Salonunda bulunan kaynaklar salon dışına çıkarılmamalıdır.
  12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  13.Okuyucular Süreli Yayınlar Salonunda bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklar konusuna göre raflarda yer almaktadır. Her konu da kendi içerisinde alfabetik olarak sıralanmaktadır. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular banko görevlisinden yardım isteyebilirler.
  14.Okuyucular salon içindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  15.Okuyucuların, raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  16.Süreli yayınların geçmiş yıllara ait sayıları kütüphanenin deposunda bulunmaktadır.

 • 1.

  Araştırma Kütüphanesi çalışma saatleri için tıklayınız.

  2.

  Araştırma Kütüphanesi Salon 1-2 sadece doktora öğrencilerine ve mezunlarına, akademisyenlere ve MEB öğretmenlerine hizmet vermektedir. Araştırma Kütüphanesi Salon 3-4 ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencilerine ve mezunlarına hizmet vermektedir.

  3.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
  6.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  7.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  8.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  9.Araştırma Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  10.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  11.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulunduğu sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanır. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  12.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  13.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulunan salon dışından başka bir salona götürmek istediklerinde Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
  14.Okuyucular Araştırma Kütüphanesinde bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri kaynaklara ulaşıp, bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular banko görevlisinden yardım isteyebilirler.
  15.Okuyucular kütüphane içerisindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
  16.Araştırma Kütüphanesindeki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
  17.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  18.Kaynakların ödünç alındığı kütüphane/salona iade edilmesi gereklidir. İlgili kütüphane/salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.
  19.Çalışma masalarında yer ayırma amaçlı kişisel eşya bırakılmamalıdır.
  20.Okuyucular kişisel eşyalarını Araştırma Kütüphanesinin sağ ve sol taraftaki girişlerinde bulunan Kilitli Emanet Dolaplarına ilgili kütüphanenin banko görevlisine başvurarak bırakabilirler.
  21.Okuyucular, kütüphane kullanımı, fotokopi, katalog tarama ekranları, İç Ödünç Hizmeti ile Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanımı hakkında bilgi için kütüphanedeki banko görevlilerine başvurabilirler.
  22.Araştırma yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen okuyucular, kütüphanedeki uzman kütüphaneciden hafta içi 09:30-17:30 saatleri arasında randevu alabilirler.

 • 1.Gençlik Kütüphanesi çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Gençlik Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  3.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  5.Kütüphanemizde çalışma yapan gençlerden ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  6.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  7.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  8.Kütüphanede bırakılan, unutulan ve kaybolan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  9.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmemeli, banko görevlisinden yardım istenilmelidir.
  10.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  11.Okuyucuların fotoğrafları ve videoları resmi izin dilekçesi alınmadan çekilmemelidir.
  12.18 yaş altı okuyucular, kütüphanede açılacak olan kurs, seminer vb. için ebeveynleri ya da vasileri ile kayıt yaptırmalıdır.
  13.Bireysel ses ve görüntü kabinleri ile grup çalışma odalarının kullanımı için kütüphane üyeliği gerekmektedir. Bu üyelik sonrasında oda rezervasyon kısmından, istenen gün, saat ve kabin/oda için rezervasyon yapılabilmektedir.
  14.Gençlik Kütüphanesinde bulunan ekranlardaki teknik problemler için, banko görevlisine başvurulması gerekmektedir.
  15.Raflarda bulunamayan kaynaklar için banko görevlisine başvurulmalıdır.
  16.Kitaplar kullanıldıktan sonra masalara bırakılmalıdır.
  17.Kütüphane kaynakları, İç Ödünç Hizmeti kapsamındaki işlemler yapılmadan dışarı çıkarılmamalıdır.
  18.Gençlik Kütüphanesinde bulunan kaynakları başka bölümde kullanmak isteyen okuyucular, kütüphane sistemine üye olarak İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilirler.
  19.İç Ödünç Hizmetinden faydalanılarak ödünç alınan kaynaklar, zamanında ve zarar görmemiş biçimde Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla ya da banko görevlilerine teslim edilerek iade edilmelidir.
  20.Banko görevlisinden teslim alınan Satranç Oyun Takımı, oyun bittikten sonra tekrar görevliye tam olarak teslim edilmelidir.
  21.Fotokopi işlemleri için kütüphane görevlisine başvurulması gerekmektedir.

 • 1.Ses ve Görüntü Kütüphanesi çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşulmalıdır.
  4.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  5.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  6.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  7.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  8.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  9.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
  10.Ses ve Görüntü Kütüphanesindeki dijital oda ve bireysel çalışma odalarında bulunan ekranlara, ses ve görüntü kaynaklarına ve bölümde bulunan eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  11.Ses ve Görüntü Kütüphanesinde bulunan materyallerin (CD, DVD vb.) kütüphane binası dışına çıkarılması yasaktır.
  12.Okuyucular Kütüphanede bulunan ekranlardan şahsi kulaklıklarıyla ya da bankolardan ödünç işlemi ile alacakları kulaklıklar ile faydalanmaktadırlar.
  13.Okuyucu hesabına ödünç verilerek kullanılan kulaklıklar, çalışma bitiminde banko görevlisine hesaptan iade alınması için teslim edilir.
  14.Kullanılan materyallerin Telif Hakları gereği kopyalanması yasaktır.
  15.CD/DVD'lerin Ses ve Görüntü Kütüphanesinde kullanılması, başka kütüphane/salona götürülmemesi gerekmektedir.

 • 1.Nadir Eserler Kütüphanesi çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Nadir Eserler Kütüphanesi ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencilerine ve mezunlarına hizmet vermektedir.
  3.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınmalı, sessiz olmaya özen göstermelidir.
  4.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılabilmektedir.
  5.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar veren, kurallara uymayan, Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  6.Kütüphane içerisindeki alanlar temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  7.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
  8.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
  9.Kütüphanede su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kullanım Kuralları incelenebilir.
  11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
  12.Kütüphanenin ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli, grup çalışması yapacak okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
  13.Okuyucuların raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmaları gerekmektedir.
  14.Nadir eserlerden faydalanmak isteyen okuyucular, bu eserlerin sayısallaştırılmış formları üzerinden çalışma yapabilirler. Eserleri incelemek için kütüphanede bulunan bilgisayarlar kullanılabilir.
  15.Eserler, Nadir Eserler Kütüphanesi içerisinde kişisel dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar kullanılarak da incelenebilmektedir. Eserlerin kopyasını almak isteyen okuyucuların görevli personelden izin almaları gerekmektedir.
  16.Nadir eserlerin özgün baskısı üzerinden çalışma yapabilmek için idarenin izni gerekmektedir.
  17.İzin alınan eserlerin özgün baskısı görevlilerin gözetiminde Nadir Eserler Kütüphanesi içerisinde incelenebilir.
  18.Kütüphaneden, İç Ödünç Hizmeti ile farklı kütüphanelere/salonlara kaynak çıkarılmasına müsaade edilmemektedir.
  19.Nadir eser incelenirken dikkatli ve özenli olunmalı, esere hiçbir şekilde zarar verilmemelidir. Bu kütüphanede çalışırken renkli kalem, tükenmez kalem vs. kullanılmamalı sadece kurşun kalem kullanılmalıdır.
  20.Nadir eserlerin fotokopisi çekilememektedir. Eserin fiziksel özellikleri idare tarafından değerlendirildikten sonra uygun görülmesi halinde dijital kopyası veya fotoğrafı flaş ayarı kapalı biçimde çekilebilmektedir.
  21.Okuyucular, nadir eserlerden kişisel bilgi ihtiyacını karşılamak veya bilimsel çalışmalarında kullanmak için faydalanabilirler. Eserler hukuka aykırı bir amaç için kullanılmamalı ve üçüncü şahıslarla paylaşılmamalıdır.

 • 1.Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi çalışma saatleri için tıklayınız.
  2.Çocuk Kütüphanesinde su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
  3.Kütüphanede kısık sesle konuşmaya ve gürültü yapmamaya özen gösterilmelidir.
  4.Kütüphanede telefonlar sessiz konumda kullanılmalıdır.
  5.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Sadece belirlenen dinlenme alanlarında konuşmalar yapılmaktadır.
  6.Çocuklar kütüphanede ebeveynleri ya da vasileri tarafından yalnız bırakılmamalıdır.
  7.Çocukların güvenliğinden ve davranışlarından ebeveynleri ya da vasileri sorumludur.
  8.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
  9.Kütüphaneye bırakılan, unutulan ve kaybolan eşyalardan kütüphanemiz sorumlu değildir.
  10.Kütüphaneye ait klima, ışık, perde vb. ayarlarına müdahale edilmeyerek banko görevlisinden yardım istenilmelidir.
  11.Kütüphane acil çıkış kapıları sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
  12.Okuyucuların fotoğrafları ve videoları resmi izin dilekçesi alınmadan çekilmemelidir.
  13.Raflarda bulunamayan kaynaklar için kütüphane görevlisiyle irtibata geçilmelidir.
  14.Kitaplar kullanıldıktan sonra masalara bırakılmalıdır.
  15.Çocuk Kütüphanesinde bulunan kaynakları başka bölümde kullanmak isteyen okuyucular, kütüphaneye üye olarak ya da velisi aracılığıyla İç Ödünç Hizmeti'ni kullanarak yararlanabilirler.
  16.İç Ödünç Hizmetinden faydalanılarak ödünç alınan kaynaklar, zamanında ve zarar görmemiş biçimde Otomatik Ödünç / İade Sistemi aracılığıyla ya da banko görevlilerine teslim edilerek iade edilmelidir.
  17.Kütüphane kaynaklarına veya eşyalarına zarar verilmesinden çocukların ebeveynleri ya da vasileri sorumludur. Bu nedenle Çocuk Kütüphanesindeki kaynak ve eşyalara zarar verilmesi halinde, çocukların ebeveyn ya da vasilerin üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  18.Kütüphane görevlisinden teslim alınan Satranç Oyun Takımı, oyun bittikten sonra tekrar görevliye tam olarak teslim edilmelidir.
  19.Fotokopi işlemleri için kütüphane görevlisine başvurulması gerekmektedir.
  20.Açılacak olan kurs, atölye vb. bölümlerdeki etkinlikler için ebeveynlerin banko görevlisine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
  21.Multimedya alanlarının kullanımı için Çocuk Kütüphanesi banko görevlisinden randevu alınması gerekmektedir.
  22.Çocuk Kütüphanesinde bulunan teknik problemler için banko görevlisine başvurulması gerekmektedir.
  23.Çocuklar, etkinlik yaparken ebeveyn ya da vasinin salon içinde olması; etkinlik bitiminde ise ebeveynlerince faaliyet görevlileri tarafından teslim alınmalıdır.
  24.Çocuğuyla gelmeyen ziyaretçilerin, Çocuk Kütüphanesinde gereğinden fazla zaman geçirmemesi, herhangi bir ihtiyaç durumunda ise banko görevlisine başvurması gerekmektedir.
  25.Çocuk tuvaleti çocuklara özeldir. Yetişkinler kullanmamalıdır.
  26.Çocuklar için tehlike yaratacak (kesici, delici vb.) eşya ve oyuncaklar, kütüphaneye getirilmemelidir.

 • 1.İç Ödünç Hizmeti, belirli bir kütüphane/salona ait kaynağın diğer kütüphane ve salonlarda da kullanılmasına olanak tanıyan hizmettir.
  2.Okuyucunun İç Ödünç Hizmetinden yararlanabilmesi için öncelikle kütüphaneye üye olması gerekmektedir.
  3.Kütüphanemizde İç Ödünç Hizmeti işlemleri sadece kütüphaneler/salonlar arası yapılmaktadır. Okuyucuların, kaynakları kütüphane binası dışına çıkarmasına müsaade edilmemektedir.
  4.Okuyucu en fazla 4 kitap ödünç alarak diğer kütüphane/salonlarda kullanabilmektedir.
  5.Referans kitapları, nadir eserler, CD / DVD’ler ve süreli yayınlar ödünç verilememektedir.
  6.İç Ödünç Hizmeti ile ödünç alınması ve iade edilmesi gereken kaynaklar için Otomatik Ödünç / İade Sistemi kullanılır. Herhangi bir teknik problem olması halinde bankolarda görevli personel aracılığıyla da hizmetten yararlanılabilmektedir.
  7.İç Ödünç Hizmeti ile alınarak başka kütüphane/salonlarda kullanılan kaynakların sorumluluğu okuyucuya aittir.
  8.Okuyucu iade işlemini gerçekleştirdikten sonra kütüphane hesabını kontrol etmelidir. İade ettiği kitabın hesabından düşmediğini gördüğü takdirde ilgili kütüphane/salonda bankolarda görevli personele başvurmalıdır. Bu tarz sorunların çıkma ihtimaline karşı Otomatik Ödünç / İade Sistemi yapılan işlemlerde alınan fişlerin saklanması gerekmektedir.
  9.Kaynaklar ödünç alınan kütüphane/salonlara iade edilmelidir. İlgili kütüphane/salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar açık bulunan kütüphane/salonlara iade edilebilmektedir.
  10.Kütüphane, gerekli gördüğü durumlarda kaynağın iadesini beklemeden, ödünç alınan kaynağı okuyucudan isteme hakkına sahiptir.
  11.Kütüphanemizde okuyucu adına kitap ayırma işlemi yapılamaz.
  12.Yabancı uyruklu okuyucular (oturma izni olmayan) İç Ödünç Hizmetinden yararlanamazlar.
  13.Özel koleksiyonlardaki kitaplar, kapalı raf sistemine göre okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Okuyucu tarafından talep edilen kitabın aynısı açık raflarda yok ise, söz konusu kitap bankoda görevli personel tarafından özel koleksiyon odalarından çıkarılarak okuyucunun kullanımına verilir. Özel koleksiyondan bir defada en fazla 3 kitap teslim alınabilir. Kitabın teslimi, kullanımı ve iadesi hususlarında bankoda görevli personelin yönlendirmeleri takip edilmelidir. Özel koleksiyon kitaplarının danışma masalarında veya İç Ödünç Sistemi ile farklı kütüphanelerde/salonlarda kullanılmasına müsaade edilmemektedir. Bu kitaplara zarar veren, kaybeden veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.

 • Millet Kütüphanesi KUTUPHANE_UYE wifi ağına bağlanarak, rezervasyon sistemine giriş için tıklayınız.

   

  Rezervasyon Koşulları

   

  1.Rezervasyon işlemlerinin yapılabilmesi için kütüphaneye üye olunması gerekmektedir. Kütüphaneye e-Devlet üzerinden üye olunabilir.
  2.Grup ve bireysel çalışma alanları, kütüphane üye kullanıcı adı ve şifresi ile rezervasyon sistemine giriş yapılarak rezerve edilir.
  3.Grup ve bireysel çalışma alanlarından yararlanmak için rezervasyon sistemi üzerinden rezervasyon yapılması zorunludur.
  4.

  Okuyucular şahsi cep telefonu bilgilerinin, grubu oluşturan bir okuyucunun sisteme girmesi ile gruba dahil olurlar.

  5.

  Grup Çalışma alanları sadece Akademisyenler, MEB öğretmenler, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve/veya mezunları tarafından rezerve edilebilir.

  6.

  Grup çalışma alanından yararlanacak okuyucuların bir gruba dahil olması ve dahil olunan grup üzerinden grup çalışma odası rezervasyonunun yapılması zorunludur.

  7.

  Grup ve bireysel çalışma alanları kütüphane çalışma saatleri içinde rezerve edilir. Salon/Bölümlerin çalışma saatleri değişiklik gösterebilmektedir.

  8.

  Rezervasyonlar sistemde belirlenen kullanım saatleri seçilerek yapılır.

  9.

  Bireysel çalışma alanlarında belirli bir sandalye seçimi bulunmamaktadır, hızlı rezervasyon veya salon/bölüm seçimi yapıldıktan sonra kişiye, sistem tarafından rastgele sandalye atanmaktadır.

  10.

  Minimum ve maksimum rezervasyon süreleri hafta içi ve hafta sonu yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

  11.

  Grup çalışma alanlarında, minimum ve maksimum katılımcı sayıları çalışma alanının kapasitesine göre değişiklik gösterebilir.

  12.Her bir grup çalışma alanının minimum kullanım kapasitesi bulunmaktadır. Grup çalışma alanının minimum kapasitesi kadar okuyucuya sahip gruplar ilgili odaların rezervasyonunu yapabilirler. 
  13.Rezervasyon yapılan grup çalışma alanına minimum kapasite sayısı kadar katılımcının giriş yapması ve rezervasyon bitiş saatine kadar ilgili alanda bulunulması zorunludur. Aksi takdirde grup rezervasyonunun tüm katılımcılar için salon görevlisi tarafından iptal etme hakkı bulunmaktadır.
  14.Bir okuyucu aynı saat diliminde en fazla 1 grup/bireysel çalışma alanı rezervasyonunda yer alabilir.
  15.

  Rezerve edilmiş veya süresi geçmiş saat dilimleri pasif halde olup okuyucu tarafından seçilemez.

  16.

  Grup çalışma alanında rezerve edilmemiş saat dilimleri aktif halde olup okuyucu tarafından seçilebilir.

  17.

  Grup çalışma alanı için rezerve edilmesi planlanan saat dilimleri ardışık (sıralı) olarak seçilmelidir. Seçilen her saat dilimi o rezervasyonun başlangıç saatidir. 10.00 – 12.00 – 14.00 saat dilimi örneğinde 4 saatlik bir rezervasyon için 10.00 ve 12.00 saat dilimleri seçilmelidir.

  18.

  Hem grup çalışma alanı rezervasyonu yapan hem de gruba dahil olan okuyucular kendilerine rezerve edilen grup çalışma odasının kullanım süresinin son 15 dakikası kalana kadar mevcut gün içinde yeni bir grup çalışma alanı rezervasyonu yapamazlar. İlgili okuyucuların yeni rezervasyon oluşturma hakları kullanım sürelerinin son 15 dakikası itibari ile aktif hale gelecektir.

  19.Grup çalışma alanı rezervasyonuna dahil olan tüm okuyucuların rezervasyon başlangıç saatinden itibaren en geç ilk 15. dakikasında rezervasyonu başlatması gerekmektedir. Eğer ilgili odanın minimum kapasitesi kadar zamanında rezervasyon başlatma işlemi gerçekleşmez ise rezervasyon tüm grup üyeleri için iptal edilerek, rezerv edilen grup çalışma alanı başka okuyucuların rezervasyon yapabilmelerine açık hale gelecektir.
  20.

  Rezervasyon saatleri kapsamında, grup ve bireysel çalışma alanlarını kullanan okuyucular için belirlenmiş mola süresi en fazla 60 dakikadır. Mola süre aşımı olduğu takdirde, salon görevlisinin ilgili grup/bireysel çalışma alanının rezervasyonunu iptal etme hakkı bulunmaktadır.

  21.

  Yapılan rezervasyonlar, rezervasyon süresinden önce, rezervasyon sistemine giriş yapılarak iptal edilebilir.

  22.

  Gerekli görüldüğü takdirde yetkili personelce, üye tarafından oluşturulan rezervasyonda iptal işlemi yapılabilir.

  23.

  Grup çalışma alanı rezervasyonuna 3 defa üst üste geç gelen veya gelmeyen okuyucuların rezervasyon hakları belli bir süre askıya alınır.

  24.

  Grup ve bireysel çalışma alanları, çalışma saatleri içerisinde temizlik, bakım vb. sebeplerle süreli olarak rezervasyona kapatılabilir

   

  Rezervasyon Kuralları

   

  25.

  Masa, sandalye ve diğer malzemelerin düzeninde herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

  26.

  Çalışma alanları diğer okuyucuları rahatsız etmeyecek şekilde kullanılmalıdır.

  27.

  Çalışma alanlarında su haricinde içecek ve yiyecek tüketilmemelidir.

  28.

  Grup/bireysel çalışma alanlarında genel ahlak ve adaba aykırı; uygunsuz hal ve hareketlerde bulunulmamalıdır.

  29.

  Çalışma alanlarının temiz ve düzenli bırakılmasından okuyucu sorumludur

  30.

  Kütüphane içerisinde cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır.

  31.

  Bütün okuyucular kütüphane içerisinde Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kurallara uymakla yükümlüdür.

  32.

  Kullanıcılar çalışma odalarının kullanımı sırasında şahsi eşyalarını korumakla yükümlüdürler, meydana gelecek çalınma ve kaybolma vb. gibi olaylardan Millet Kütüphanesi sorumlu değildir.

  33.

  Teknik arıza ve aksaklıklara hiçbir şekilde müdahale edilmemeli, salon görevlisi personelden destek alınmalıdır.

  34.

  Çalışma esnasında acil bir durum meydana gelmesi halinde salon görevlisi personelden yardım istenmelidir.

  35.

  Rezervasyon kullanım süresi dolan okuyucuların, çalışma alanından zamanında çıkış yapması gerekmedir.

  36.

  Kütüphane kurallarına uymayan okuyucular kütüphane personelinin uyarılarını dikkate almakla yükümlüdür.

  37.

  Rezervasyon kurallarına uyulmadığı durumlarda ilgili rezervasyonlar salon görevlisi tarafından iptal edilecektir. Ayrıca kurallara uymayan katılımcıların rezervasyon hakları belli bir süre askıya alınır.

 • 1.Okuyucular kütüphanenin zemin katında ve Araştırma Kütüphanesinin girişinde bulunan Kilitli Emanet Dolaplarından belirli süre dâhilinde faydalanabilmektedir. Bu dolaplardan faydalanmak için ilgili kütüphanenin/bölümün banko/danışma görevlisine başvurulmalıdır. 
  2.Dolap anahtarları okuyucuya verilmemekte; ilgili bölüm personelinde kalmaktadır.
  3.Hijyen koşullarını sağlayabilmek için dolaplarda koku oluşturabilecek eşya ve yiyecek/içecek bulundurulması yasaktır.
  4.Dolapların kullanım süresi 8 saattir. 8 saat sonunda diğer emanet dolapları boş ve bekleyen kişiler yok ise bu süre uzatılabilir.
  5.Kullanım süresini aşan dolaplar, 1 gün sonra kütüphane personeli tarafından açılmaktadır.

 • 1.Otomatik Ödünç/İade Sistemi ile Nadir Eserler Kütüphanesi, Ses ve Görüntü Kütüphanesi, Referans Salonu ve Süreli Yayınlar Salonu hariç diğer kütüphane/salonlarda ödünç alma, iade ve süre uzatma işlemleri yapılabilmektedir.
  2.Sistem üzerinden yeni T.C. Kimlik Kartı barkodu okutulup veya T.C. Kimlik Kartı numarası yazılıp şifre girilerek hesaba ulaşılabilir.
  3.İşlemi yapılacak kaynak, barkodu okutulup platforma yerleştirilerek gerçekleştirilebilir.
  4.Okuyucular sistem üzerinden yaptıkları işlemlerden kendileri sorumludur.
  5.Her okuyucu sadece kendi hesabı üzerinden işlem yapabilir. Üçüncü şahıslar üzerinden işlem yapmak yasaktır.
  6.Referans kitapları, nadir eserler, CD / DVD’ler ve süreli yayınlar ödünç alınamazlar.
  7.Okuyucu ödünç almış olduğu yayınları zamanında iade etmek zorundadır.
  8.Kaynaklara zarar veren, kaybeden veya kütüphane kurallarına uymayan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilmektedir.
  9.Tüm ödünç / iade işlemlerinde kütüphane otomasyon sistemi kayıtları esas alınacaktır.
  10.Sistemin amacı dışında kullanılması yasaktır.
  11.Sistemin kullanımı sırasında oluşabilecek fiziksel zarardan okuyucu sorumludur.

 • 1.Kütüphanemiz, okuyucularına kişisel dizüstü bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazlarıyla Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim imkânı sunmaktadır.
  2.Kütüphane Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim olanağından sadece pasaportu ile kütüphaneyi ziyaret eden yabancı uyruklu okuyucular yararlanamamaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni kimliği olan ve “99” ile başlayan kimlik numarasına sahip yabancı okuyucular üyelik gerçekleştirerek Wi-Fi hizmetinden yararlanabilmektedir.
  3.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişim imkânından kütüphane yerleşkesi dışında uzaktan erişim imkânı bulunmamaktadır.
  4.Okuyucular “Kütüphane-Üye” Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ağına giriş sağladıktan sonra, gerekli alanları doldurarak ve üyelik ile cep telefonlarına gelen şifreyi kullanarak internet hizmetinden yararlanabilmektedir.
  5.Okuyucular internet erişimini araştırma, eğitim ve öğretim faaliyetleri doğrultusunda kullanmalıdır.
  6.Okuyucuların kişisel dizüstü bilgisayarlarındaki bilgilerin korunması için virüs, casus yazılım koruması, kişisel güvenlik duvarı ve diğer koruyucu önlemleri sağlayan programları kullanmaları önerilir. Kişisel dizüstü bilgisayarların güvenliğinden kütüphanemiz sorumlu değildir.
  7.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimi aracılığıyla iletilen verilerden veya bilgi kaybından kütüphane sorumlu değildir.
  8.Kütüphane, çevrim içi işlemlerin güvenliği ve gizliliği konusunda sorumluluk kabul etmemektedir.
  9.Kütüphane ağ güvenliğini tehdit eden girişimlerden uzak durulmalıdır.
  10.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişiminin şahsi veya ticari kazanç amacıyla kullanılması yasaktır.
  11.Kütüphanemiz, güvenliği ihlal eden herhangi bir bilgi hırsızlığı (örneğin kredi kartı bilgileri), güvenlik sorunları veya antivirüslerin, veri korsanlığının yol açtığı sorunlar gibi donanım veya yazılımların neden olduğu hasarlardan sorumlu değildir.
  12.Kütüphanemiz, elektronik kaynaklarının kullanımı sırasında/sonucunda, okuyucunun kişisel dizüstü bilgisayarında, tabletinde, telefonunda ve diğer kablosuz cihazlarında doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.
  13.Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile bağlanılan internetin hızı günün saatine, ağı kullanan okuyucu sayısına ve internetin kullanıldığı işlemin türüne bağlıdır.
  14.Kütüphanemiz, okuyucularının bilgisayar ekipmanlarının güvenliğinden veya kişisel dizüstü bilgisayar yapılandırmalarından sorumlu değildir.
  15.Kütüphane personeli Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişiminin nasıl sağlanacağı konusunda okuyuculara temel yardım sağlayabilir, fakat teknik yardım sağlayamaz.
  16.Kütüphane okuyucuları kablolu veya kablosuz internete kendi inisiyatifleri dâhilinde erişir ve ulaştıkları erişim noktalarından sorumludur.
  17.Kütüphanemizin kablolu veya kablosuz internet erişimi hizmetinden yararlanmak isteyen çocuk yaştaki okuyucuların tüm sorumluluğu ebeveynlerinin veya yasal vasilerinindir.
  18.Okuyucular Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ile internet erişimi hizmetinden yararlanırken diğer okuyucuların Wi-Fi şifrelerini kullanmamalıdır. İnternetin bilinçli veya bilinçsiz kullanımından kaynaklı ortaya çıkabilecek yasaklanmış her türlü içeriğe erişimden ve güvenlik problemlerinden Wi-Fi şifresinin asıl sahibi sorumlu tutulacaktır.

 • 1.Okuyucuların kütüphanedeki belirli bölümlerde bulunan fotokopi hizmetinden yararlanabilmeleri için, zemin kat Divan Salonu ve 6. kattaki para yükleme (kiosk) cihazlarından sanal hesaplarına para yüklemesi gerekmektedir.
  2.Fotokopi hizmetinden yararlanan tüm kütüphane okuyucuları, Telif Hakkı yasalarını kabul etmiş sayılır.
  3.Kütüphane içerisinde bulunan her türlü kaynaktan, çoğaltma yoluyla alınacak olan fotokopiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Telif Haklarını ihlâl etmeyecek şekilde yapılır. Buna göre, bir kitabın tamamının %10’undan fazlası, bir derginin ise aynı sayısından birden fazla makalenin fotokopisi alınmamalıdır.
  4.Fotokopi makinelerinden kaynakların/dokümanların fotokopisi çekilebileceği gibi, okuyucu bilgisayarlarından da bu makinelere çıktı gönderilebilmektedir. 
  5.Para yükleme kiosklarından kimlik kartlarına yüklenen bakiyeler sadece fotokopi ve yazıcı işlemlerinde kullanılabilir. Yüklenen bakiyeler otomatların kullanımında geçerli değildir. 
  6.Kullanıcı hesabında bulunan 30 TL ve altındaki bakiyelerin iadesi yapılmamaktadır. 

 • Kütüphaneye üyelik E-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilebilmekte olup, danışma banko görevlilerinden de yardım talep edilebilmektedir. Üyelik sonrası okuyuculara şifre gönderimi yapılmaktadır. Gönderilen şifre ve T.C Kimlik numaraları ile “Kütüphane Hesabı”na giriş yapan okuyucular iç ödünç, çalışma odası rezervasyonu, internet erişimi ve fotokopi gibi birçok hizmetten yaralanabilmektedir. Üyelik süresi sona eren okuyucuların e-Devlet aracılığıyla üyeliklerini güncellemesi gerekmektedir.
   

 • 1.Bilim ve Teknoloji Atölyeleri ücretsizdir.
  2.Atölyeler Millet Kütüphanesi -1 ve -2. katlarda bulunmaktadır. Girişler -2. kattan yapılmaktadır. 
  3.Atölyeler rezervasyon sistemi ile kullanılmaktadır. Rezervasyonlar etkinliğe katılacak öğrencinin velisi tarafından yapılır.
  4.Atölyelere kayıt yaptırmayan katılımcılar atölye etkinliklerine katılamayacaktır.
  5.“Kayıt Onaylandı” bilgisi ile atölye etkinliğine katılabilir.
  6.Önceden kayıt yaptırılan etkinliğe katılımın iptal işlemini katılımcı e-posta adresine gönderilen metinde yer alan "Etkinlik kaydını iptal için tıklayınız" seçeneğine tıklayarak kayıt iptal edilebilir.
  7.Planlanan atölye etkinliklerinin iptal edilmesi ya da ertelenmesi durumunda e-posta ve telefonla bilgilendirme yapılmaktadır.
  8.Etkinlik kayıt formlarındaki bilgiler eksiksiz ve doğru doldurulmalıdır. Eksik ve yanlış bilgi verilen rezervasyonlar tamamlanamaz.
  9.Katılımcıların etkinliğe gelirken kimlik kartlarını yanlarında bulundurması gerekmektedir. Eğitimde belirtilen yaş aralığına uymayan katılımcılar etkinliğe alınmayacaktır.
  10.Atölyelerin süreleri ve katılımcı kapasitesi etkinlik türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir, rezervasyon oluştururken buna dikkat edilmelidir.
  11.Katılımcıların etkinlik saatinden en az 10 dakika önce Millet Kütüphanesi’ne gelmeleri tavsiye edilmektedir.
  12.Katılımcıların etkinlik saatinden önce Eğitim Merkezi ve Atölyelere giriş yapması gerekmektedir. Etkinliğe 5 dakikadan fazla geciken katılımcılar atölyelere giriş sağlayamayacaktır.
  13.Soru ve görüşlerinizi ktp.egitim@tccb.gov.tr e-posta adresine yazabilirsiniz.

 • 1.Kütüphanenin girişinde bulunan danışma bankolarında, özel durumu olan okuyucularımızın kullanımı için 4 adet tekerlekli sandalye mevcuttur. Sandalyeler danışma bankolarında bulunan görevli personelden kimlik karşılığında temin edilebilmektedir. Tekerlekli sandalyelerin kullanımı sona erene kadar, okuyucuların kimlik kartları görevli personellerce muhafaza edilmektedir. Okuyucular, sandalyeleri hasarsız biçimde teslim ederek kimliklerini görevli personelden teslim almalıdır.